Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
نگرانی نهادهای حامی رسانه‌یی در پی هشدار اخیر گروه طالبان به رسانه‌ها |

نگرانی نهادهای حامی رسانه‌یی در پی هشدار اخیر گروه طالبان به رسانه‌ها

۲ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

پس از آن که چند روز پیش رادیوی شریعت؛ ارگان نشراتی گروه طالبان در مربوطات ولایت غزنی در جنوب افغانستان هدف حمله هوایی جنگنده‌های ارتش قرار گرفته و از بین برده شد، این گروه با نشر خبرنامه‌ای هشدار دادند که آن تعداد از رسانه‌های خصوصی در افغانستان که به حمایت کشورهای خارجی نشرات می‌کنند را هدف قرار خواهند.

 این هشدار گروه طالبان به رسانه‌های خصوصی، نگرانی نهادهای صنفی رسانه‌یی افغانستان را بر انگخیته است.

کمیته مصئونیت خبرنگاران افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که  رسانه‌های خصوصی آزاد و غیر وابسته هستند و تنها هدف شان اطلاع رسانی به شهروندان این کشور است، بنآ هدف قرار دادن این رسانه‌ها از طرف هر گروهی به‌شمول دولت افغانستان جنایت جنگی به حساب می‌آید.

این نهاد تاکید کرده است که خبرنگاران که در رسانه‌های خصوصی کار می‌کنند، تااکنون بی‌طرفی خود را در جریان کارهای شان حفظ کرده اند و از این به بعد نیز به گونۀ بی‌طرفانه به کارشان ادامه دهند، اما مصئونیت جانی خبرنگاران و رسانه‌ها از مسئولیت‌ها و مکلفیت‌های حکومت افغانستان است و اداره‌های امنیتی باید به صورت جدی در قبال این مسئولیت خود توجه کنند.

کمیته مصئونیت خبرنگاران افزوده است که هرگونه اقدام خصمانه در برابر خبرنگاران و رسانه‌ها، ثابت می‌سازد که گروه‌های مسلح مخالف حکومت به ارزش‌های مورد نیاز مردم اهمیت قایل نیستند.

این نهاد آزادی بیان و فعالیت گسترده رسانه‌های آزاد در افغانستان را از دست‌آوردهای مهم شهروندان افغانستان در ۱۷ سال گذشته خوانده و از دولت خواسته است که ” در قسمت حفاظت و مصئونیت خبرنگاران و رسانه‌ها ازهیچ تلاش دریغ نورزد.”

 پیش از این نیز سازمان خبرنگاران بدون مرز با نشر اعلامیه‌ای هشدار طالبان به رسانه‌ها در افغانستان را محکوم کرده بود و از طرف‌های درگیر دراین کشور،” دولت و طالبان”  خواسته بود که به حفاظت از خبرنگاران رسانه‌ها مسئولیت‌های خود را انجام دهند، نه آن که این بخش را هدف قرار دهند.

 نی؛ نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان در واکنش به هشدار طالبان بر رسانه‌ها گفته است، رسانه‌های غیر دولتی در این کشور مربوط هیچ کشور، گروه خاص و دولت افغانستان نمی‌شوند و برای اطلاع رسانی و آگاهی به شهروندان افغانستان و تمامی جهان نشرات دارند، بنآ هدف قرار دادن رسانه‌ها از طرف هر جناحی که باشد، خلاف ارزش‌های پذیرفته شده بین‌المللی است.

گروه طالبان در گذشته نیز رسانه‌های خصوصی افغانستان را تهدید کرده  و هدف قرار داده بودند. در سال ۱۳۹۴خورشیدی این گروه یک موتر حامل کارمندان “موبی گروب” را هدف قرار دادند که در پی آن حمله ۸ تن از خبرنگاران و کارمندان تلویزیون خصوصی طلوع کشته شدند و  ۱۵ تن دیگر شان زخم برداشتند.

به تاریخ ۱۲ ثور سال جاری خورشیدی یک حمله کننده انتحاری نیز شماری از خبرنگاران را در منطقۀ شش درک کابل که جهت پوشش خبری یک رویداد انتحاری در آن جا جمع شده بودند را هدف قرار داد که در پی آن حمله دست‌کم ۹ خبرنگار و تصویر بردار کشته و ۷ خبرنگار و تصویر بردار دیگر زخمی شدند.

هم رسانی