افزایش نگرانی‌ها نسبت به آینده مبهم انتخابات در ولایت غزنی

۴ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

درحالی که روز گذشته کمیسیون انتخابات روند ثبت نام در روستاها را تا ۱۵ ماه سرطان (ماه جاری) تمدید کرده است، اما هنوز دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت غزنی مسدود است و متعرضان اجازه باز شدن این دفتر را به کارمندان کمیسیون انتخابات نمی‌دهند.

این مسئله سبب شده است که روز گذشته نیز شماری از باشندگان و اعضای جامعه مدنی ولایت غزنی در واکنش به بسته بودن دفتر ولایتی کمیسیون انتخاباتی نشست اعتراضی برگزار کرده و خواهان باز شدن دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در این ولایت شدند.

این اعتراض کننده‌گان تأکید کردند که کمیسیون مستقل انتخابات ارادۀ برگزاری انتخابات شفاف را در این ولایت ندارد.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان نیز در نشست عمومی امروز دوشنبه(۴ سرطان) بسته ماندن دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات را در ولایت غزنی یک مشکل بزرگ خوانده می‌گویند که اگر مشکلات انتخابات در این ولایت حل نشود، انتخابات مشروعیت را از دست داده اند.

با این حال، نماینده‌گان ولایت غزنی در مجلس، امروز در نشست عمومی مجلس ادامه این وضعیت را توهین به مردم غزنی و عنوان کرده و تأکید کردند که حکومت نباید وضعیت انتخاباتی در ولایت غزنی را پیچیده تر از این سازند.

محمد عارف رحمانی، یک عضور مجلس می‌گوید کمیسیون انتخابات باید هرچی زودتر دروازه کمیسیون انتخابات را در غزنی باز نماید و نگذارد مشکلات از این بیشتر گردد. آقای رحمانی گفت:” ده – دوازده نفر از چندی به این‌سو آمده اند و دروازه کمیسیون انتخابات را در غزنی بسته اند. اگر حکومت بخواهد به مشکلات غزنی رسیدگی کند، حتا یک سکرترِ سکرتر یک مشاور رئیس جمهور می‌تواند این مشکل را حل کند، اما نمی‌کند.”

این در حالیست که کمیسیون انتخابات روز گذشته گفته بود، در مورد مشکلات انتخابات در غزنی نشستی را برگزار کرده و این مشکلات را حل خواهد کرد. حفیظ الله هاشمی، کمیشنر کمیسیون انتخابات روز گذشته گفته بود که روز دوشنبه (امروز ۴ سرطان) این کمیسیون نشستی را برگزار خواهد کرد تا مشکلات انتخاباتی ولایت غزنی را حل بسازند.

پیش از این کمیسیون انتخابات دو بار گفته بود ریاست جمهوری به آنها وعده کرده اند که این مشکل را حل می‌سازد، اما تا هنوز هیچ خبری از اقدام ریاست جمهوری در این مورد دیده نشده است.

هفته گذشته یک کمیشنر کمیسیون به رسانه ها گفته بود که اگر تا دو روز دیگر مشکلات انتخابات در این ولایت حل نشود، غزنی از تقویم انتخابات باز خواهند ماند.

در نشست امروز، شمار دیگری از نماینده‌گان باور ندارند که آنچه کمیسیون انتخابات از آمار ثبت نامه رای دهنده‌گان ارائه می‌کند، واقعیت داشته باشد.

همایون همایون معاون اول مجلس می‌گوید که تا هنوز بیشتر از یک میلیون نفر هم برای اشتراک در انتخابات ثبت نام نکرده اند، اما کمیسیون انتخابات آمار ثبت نام شده‌گان را بیشتر از ۷ میلیون نفر گفته است.

به گفتۀ آقای همایون، حکومت افغانستان و حامیان انتخاباتی، همه در امور انتخابات مداخله می‌کنند و نمی‌گذارند که انتخابات افغانستان به گونۀ شفاف برگزار شود.

او هشدار داد اگر انتخابات پیشرو شفاف برگزار نشود، پیامدهای بسیار بد از جمله تجزیه افغانستان را در پی خواهد داشت.

هر چه روزهای بیشتر می‌گذرد و تاریخ برگزاری انتخابات نزدیک تر می‌شود، نگرانی‌ها نیز از احتمال برگزار نشدن انتخابات بیشتر می‌گردد. اما کمیسیون انتخابات همواره تأکید دارد که برای برگزاری انتخابات شفاف متعهد اند و در صورتی که امنیت تأمین گردد، آنها انتخابات شفاف و سراسری برگزار خواهند کرد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی