برخورد فزیکی میان نماینده‌گان بر سر انتخابات ولایت غزنی، جلسه عمومی را مختل کرد

۶ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

نشست عمومی مجلس امروز پس از درگیری شدید لفظی و فزیکی میان اعضای مجلس، بدون پرداختن به اجندای اصلی پایان یافت. تنش و جنجال در مجلس پس از آن آغاز شد که شماری از نماینده‌گان مجلس از جمله عبدالطیف پدرام، حکومت به دامن زدن مسایل قومی و تبعیض در میان شهروندان افغانستان متهم کرد.

آقای عباالطیف پدرام گفت که حوزوی شدن انتخابات از سوی بعضی از حلقات فاشیست در حکومت صورت گرفته است. اما سخنان این عضو مجلس با واکنش شدید شماری از نمایندگان پشتون مواجه شد. آنان تاکید کردند که او به قوم پشتون توهین کرده است.

روز دوشنبه هفته جاری کمیسیون انتخابات اعلام کرد که به طور استثنایی در غزنی، انتخابات به گونۀ حوزوی برگزار خواهد شد. اما این اقدام کمیسیون انتخابات با واکنش شماری زیاد از نمایندگان مجلس از جمله نماینده‌گان ولایت غزنی رو به رو شد. روز گذشته نماینده‌گان غزنی در مجلس در یک کنفرانس خبری، حکومت را متهم به ایجاد تفرقه در میان باشنده‌گان ولایت غزنی ساخت و گفت این کار خلاف قانون اساسی، قانون انتخابات و تبعیض آشکار علیه یک قوم خاص است.

امروز نیز این نمایندگان تاکید داشتند که اگر کمیسیون انتخابات می‌خواهد مشکل انتخابات را در غزنی حل کند، باید زمینۀ اگاهی‌دهی و باورمندی را برای مردم این ولایت فراهم کند، تا مردم به صورت گسترده در انتخابات پیش‌رو اشتراک کنند. به باور آنها، حکومت نیز باید به جای دامن زدن به تعصبات قومی فراهم ساختن دشمنی میان اقوام مختلف این ولایت،  زمینۀ اشتراک گسترده مردم را فراهم سازد.

چمن شاه اعتمادی، نماینده غزنی در مجلس در نشست امروز گفت که حوزوی شدن انتخابات در غزنی بی‌بنیاد است و اگر انتخابات به شکل حوزوی برگزار شود، کشور به بحران کشانیده می‌شود.
آقای اعتمادی گفت:”عمده ترین دلیل کمیسیون انتخابات برای حوزوی کردن انتخابات این بوده است که کمیسیون انتخابات ناگزیر بوده است یا هیج انتخابات در این ولایت برگزار نشود، یا این که به مشکلات غزنی رسیده کند، اما اگر حکومت جلو این کار را نگیرد، دامنۀ بدختی غزنی تمام افغانستان را خواهد گرفت.”

غلام حسین ناصری، نماینده میدان وردک در مجلس نیز گفت که در شرایط کنونی حوزوی شدن انتخابات در غزنی نه تنها که مشکل را در این ولایت حل نمی‌کند، بلکه به آن می‌افزاید. آقای ناصری تاکید کرد که اگر حکومت این تصمم را برای اوضاع بد امنیتی در این ولایت گرفته است، بهتر است که حکومت از هر راه می‌شود  امنیت انتخابات را تامین کند، نه که به این بهانه مردم غزنی را قربانی خواست‌های کند.

بر بنیاد قانون اساسی و قانون انتخابات، زمانی حوزوی ساختن انتخابات گذشته است. حدود دو ماه پیش، نهادهای عدلی و قضایی افغانستان اعلام کرده بود که بر اساس حکم قانون اساسی، افغانستان فرصت برگزاری انتخابات به گونه حوزوی را از دست داده است و انتخابات پیش رو باید به شکل گذشته برگزاری گردد.

هرچند کمیسیون انتخابات نیز می پذیرد که این کار شان در مخالفت با قانون اساسی و قانون انتخابات است، اما این نهاد اعلام کرده است که این تنها راه حل بوده است. نماینده‌گان مجلس اما حکومت را متهم به دخالت در امور کاری کمیسیون انتخابات کرده و باور دارند که این تصمیم کمیسیون انتخابات زیر فشار حکومت روی دست گرفته شده است.

محمد علی علی‌زاده یکی دیگر از نماینده‌گان غزنی می‌گوید که طرح حوزوی شدن انتخابات در غزنی از یک سال قبل روی میز رئیس جمهور غنی بوده است، اما آقای غنی نتوانست سر وقت تصمیم بگیرد تا انتخابات چگونه در افغانستان برگزار شود، از همین خاطر است که این بر می‌گردد به حکومت افغانستان تا به طور قانونی به مشکلات غزنی رسیدگی کند.

تنش‌های بر سر برگزاری انتخابات در افغانستان در حالی بالا می‌گیرد که دو روز پیش کمیسیون انتخابات در پی اعتراض دوماهه شماری از باشنده‌گان غزنی که خواستار برگزاری انتخابات به گوه حوزوی در این ولایت هستند، تن داد و اعلام کرد انتخابات غزنی را به شکل حوزوی برگزاری خواهد کرد.

روزنامه اطلاعات روز به نقل از برخی منابع در کمیسیون انتخابات در مورد تقسیم بندی ۱۱ کرسی در پارلمان افغانستان نوشته است که ۴ کرسی به ولسوالی‌های اجرستان، جاغوری، ناهور، مالستان، رشیدان و جغتو، ۳ کرسی به ولسوالی‌های مقر، ناوه، آب بند، قره باغ، گیرو وگیلان و ۴ کرسی دیگر به ولسوالی‌های واغظ، خوگیانی، خواجه عمری، زنه خان، ده یک ، اندر و شهر غزنی برای راه یافتن در انتخابات اختصاص داده شده اند.

براساس این معلومات در هریک از حوزه‌های انتخاباتی یک کرسی برای بانوان نیز اختصاص داده شده است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی