Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
طالبان یک بانوی 18 ساله را در ولایت غور محکمه صحرایی کرده اند |

طالبان یک بانوی ۱۸ ساله را در ولایت غور محکمه صحرایی کرده اند

۷ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

طالبان یک ماه پیش در ولسوالی شهرک ولایت غور، یک بانوی ۱۸ ساله را به جرم فرار از منزل در مقابل چشمان مردم دُره زده اند. ویدیوی این رویداد که امروز نشر شده است نشان می‌دهد که افراد طالبان این بانوی جوان را در مقابل چشمان مردم دره می‌زنند.

این رویداد در روستای مسجدنگار در ولسوالی شهرک ولایت غور که از ولسوالی‌های زیر کنترل طالبان است، رخ داده است. عبدالحی خطیبی سخن‌گوی والی غور به خبرگزاری هشدار تأیید می‌کند که این رویداد یک ماه پیش صورت گرفته و آنها نیز در جریان این رویداد بوده اند.

آقای خطیبی به هشدار گفت:”این رویداد تازه نیست. ده روز پیش، بیست روز پیش رخ نداده است. یک ماه پیش رخ داده است. ما در جریان این رویداد بودیم. ساحۀ که این کار صورت گرفته زیر کنترل طالبان است و پولیس به آن جا دست رسی ندارد.”

این بانوی جوان، مهرجان نام دارد و نام پدرش نیز حفیظ الله است. گروه طالبان در حکم شان که قبل از اجرای آن می‌خواند، باور دارند که او با فرار از خانه شوهرش، گناه بزرگی را مرتکب شده و پس از اجرای حکم، هیچ گونه گناهی ندارد و هیچ کسی هم حق ندارد او را طعنه بدهد و نگاه سو به او داشته باشد. هر گاه کسی حرف بدی به او بگوید، طبق احکام شریعت با او برخورد خواهد شد.

این بانوی جوان در مقابل چشمان مردم این روستا، توسط سه عضو طالبان به نوبت با چوب تر لت و کوب می‌شود و طالبان پس از زدن ۳۰ چوب به پشت او نعره الله و اکبر سر می دهند.

ولایت غور در غرب افغانستان از ولایت های به شدت ناامن و سنتی هست و گروه طالبان حضور بسیار گسترده در این ولایت دارند. طالبان در چند سال گذشته بارها دختران و زنان را در این ولایت محاکمه صحرایی کرده و شماری را نیز سنگسار کرده است.

سنگسار رخشانه یک بانوی جوان در این ولایت از سوی طالبان با واکنش‌های جهانی رو به رو شد. گروه طالبان چند سال پیش، دختری را به جرم رد کردن خواستگاری یک سردسته این گروه، متهم به داشتن رابطه با پسری جوانی کرده و او را سنگسار کردند.

در کنار ولایت غور، ولایت‌های تخار، سرپل، فاریاب، بادغیس و سمنگان بارها شاهد محاکمه صحرایی زنان از سوی طالبان بوده است.

این در حالیست که کارشناسان جهانی مسایل زنان، نخست هند و سپس افغانستان خطرناک ترین کشورها برای زنان در جهان معرفی کرده است. در یک نظر سنجی که از سوی بنیاد تامسون رویترز انجام شده است، ۵۵۰ کارشناس مربوط به زنان، هند را خطرناک ترین کشور جهان برای زنان دانسته اند و افغانستان در رده دوم قرار دارد.

در این بررسی از کارشناسان خواسته شد، پنج کشور از مجموع ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل را نام ببرند که در آنها زنان از ناحیه دسترسی به خدمات بهداشتی، منابع اقتصادی، عادات و رسوم سنتی، آزارهای جسی و غیر جنسی و قاچاق انسان در خطرناک ترین وضعیت هستند.

هم رسانی