Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
رئیس مجلس: مسئولیت قانون شکنی در مورد انتخابات غزنی متوجه کمیسیون انتخابات است |

رئیس مجلس: مسئولیت قانون شکنی در مورد انتخابات غزنی متوجه کمیسیون انتخابات است

۹ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

پس از آن‌که کیمسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که انتخابات در ولایت غزنی به طور استثنایی حوزوی برگزار خواهدشد، واکنش‌ها نیزبه این اقدام کمیسیون افزایش یافت.

شماری از اعضای شورای ولایتی و مردم ولایت غزنی از سه روز به این‌سو در مرکز شهر غزنی دست به تحصن زدند و خواستار تجدید نظر در تصمیم کمیسیون انتخابات، در مورد نحوه برگزاری انتخابات در این ولایت شدند.

این‌جا در کابل نیز نمایندگان غزنی درنشست عمومی امروز شنبه(۹سرطان) با انتقاد از تصمیم کمیسیون انتخابات، بار دیگر از حکومت افغانستان خواستند تا به مشکلات ولایت غزنی رسیدگی کنند، وگرنه این تصمم کمیسیون انتخابات جنگ‌های قومی را در این ولایت دامن به میان خواهد آورد.

به باور این نمایندگان اگر کمیسیون می‌خواست که انتخابات در غزنی به گونه حوزوی برگزار شود، باید این کار را شش ماه قبل از برگزاری انتخابات به مرحله اجرا درمی‌آورد. آنها تأکید دارند که این تصمیم کمیسیون انتخابات هیج‌گونه جنبه قانونی ندارد.

رئیس مجلس نمایندگان، تصمیم حوزه‌بندی انتخابات ولایت غزنی را غیرقانونی خوانده و تأکید دارد که این مشکل باید از راه‌های قانونی حل شود. عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان درنشست امروز مجلس گفت که انتخابات زمانی مشروعیت پیدا می‌کند که این روند ملی بر مبنای قانون و خواست مردم برگزار شود و کمیسیون انتخابات تنها با تعدیل قانون انتخابات می‌تواند انتخابات را در غزنی حوزوی برگزار کند.

رئیس مجلس تاکید کرد که اگر کمیسیون انتخابات بدون در نظر گرفتن قانون، انتخابات را برگزار می‌کند، مسئولیت بعدی این قانون شکنی به خود این کمیسیون بر می‌گردد.

محمد علی اخلاقی، نماینده غزنی در مجلس نیز حوزوی شدن انتخابات غزنی را یک کار غیرقانونی و ناعادلانه خوانده گفت که پیش‌برد روند انتخابات بر مبنای قانون یکی از مهم‌ترین خواست مردم غزنی است.

به گفته‌ی آقای اخلاقی، اگر کمیسیون انتخابات تصمیم داشت که انتخابات را در غزنی حوزوی برگزار کند، این‌کار را باید شش ماه قبل از برگزاری انتخابات اجرایی می‌کرد، اما کمیسیون قادر به این کار نشده است.

نماینده گان غزنی تاکید دارند که کمیسیون هیچ آگاهی از شمار نفوس در ولایت غزنی ندارد و با این حال خیالی دست به حوزه بندی این ولایت زده است. به باور آنها، بر اساس آمارها، در ولایت غزنی ۸ ولسوالی ولایت به صورت مجموعی، نزدیک به ۱۹۰ هزار نفوس دارد، اما در یک سوی دیگر، تنها یک ولسوالی جاغوری بیش از ۱۸۶ هزار نفوس دارد که این نشان می‌دهند، حوزه بندی انتخابات در این ولایت هیج معیار قانونی ندارد.

از سوی هم برخی دیگر از نمایندگان ولایت غزنی کمیسیون مستقل انتخابات را متهم به معامله با ارگ ریاست جمهوری کرده می‌گویند که این کمیسیون برای این که به طور غیر قانونی انتخابات را دراین ولایت حوزوی برگزار کند پول هنگفت گرفته اند.

محمد علی علی‌زاده، نماینده عزنی در مجلس می‌گوید که مسئولان کمیسیون انتخابات برای حوزه بندی انتخابات در این ولایت با حکومت معامله کرده است. اوگفت:” رئیس جمهور غنی شب گذشته پاداش کار اعضای کمیسیون انتخابات را داده است و معاشات آن‌ها را از ۲۵۰ هزار افغانی به ۵۰۰ هزار افغانستان افزایش داده است.”

عبدالقیوم سجادی، عضو دیگر مجلس نیز با انتقاد از قانون شکنی، کمیسیون انتخابات می‌گوید که با زور گویی هیج‌گروه نمی‌تواند حوزوی شدن انتخابات را به مردم غزنی بقبولاند، زیرا این بحث، بحث حاکمیت قانون است.

نمایندگان غزنی در حالی از تصمیم کمیسیون انتخابات انتقاد می‌کنند، که این کمیسیون پس از دو ماه بسته بودن دفتر ساحوی این نهاد در غزنی، به تاریخ ۴ سرطان امسال، اعلام کرد، انتخابات غزنی به گونه حوزوی برگزاری خواهد شد.

کمیسیون انتخابات گفته است که این تصمیم برای حل مشکلات انتخابات در غزنی گرفته شده است تا همه اقوام بتواند در مجلس نمایندگان نماینده خود را داشته باشند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی