Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
علی احمد عثمانی: حکومت غنی، بر اندیوالی، رفیق‌بازی و قوم‌محوری استوار است |

علی احمد عثمانی: حکومت غنی، بر اندیوالی، رفیق‌بازی و قوم‌محوری استوار است

۱۰ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

علی احمد عثمانی، وزیر برکنار شده انرژی و آب در یک نشست خبری از دلایل برکناری‌اش توسط ریاست جمهوری و مقاومت او در برابر این روند پرده برداشت و گفت که حکومت وحدت ملی به یک حکومت‌داری اندیوالی، رفیق‌بازانه و قوم‌محور بدل شده است.

او که بربنیاد گزارش‌ها، به زور محافظان ریاست جمهوری از دفتر کارش بیرون رانده شد در این نشست خبری گفت که انتقال صلاحیت‌ها از وزارت‌خانه‌ها به دفتر مشاوران اندیوال و رفیق، یکی از بزرگترین چالش‌ها بر سر راه حکومت‌داری خوب بوده است که به باور او، روند توسعه را در افغانستان زمین‌گیر کرده است.

علی احمد عثمانی دلیل سبک‌دوش شدنش را به مسئله ایستادگی در مقابل برنامه‌های غیرقانونی رییس جمهور غنی و مشاورانش پیوند می‌دهد. او در این مورد گفت:” ایستادگی در مقابل طرح تجزیه‌ی وزارت، مقاومت برای حفظ منافع ملی در حوزه‌های آب‌های مرزی، تسلیم نشدن در برابر فرمایشات غیرقانونی مشاوران اندیوال و ایستادگی در مقابل پروژه‌های کمپاینی برای من چالش آفرین شده اند.”

به باور وزیر انرژی و آب برکنار شده، حکومت وحدت ملی با رهبری رئیس جمهور غنی به یک حکومت چاپلوس پسند و تملق پرور بدل شده که خودکفایی و خوداتکایی را ضربه زده است.

علی احمد عثمانی در مورد این‌که چرا استعفا نکرده است گفت” در مقابل زورگویی و قانون شکنی مقاومت کرده ام. استعفا و ترک صحنه به معنی کمک به قانون شکنان و سیستم گریزان است.”

او در ادامه همچنان تاکید کرد: “توسعه پایدار و متوازن بدون مقاومت در برابر انارشی، قانون شکنی و بی عدالتی امکان پذیر نیست.”

علی احمد عثمانی که از شروع حکومت وحدت ملی تاکنون در جلسه‌های حکومت به رهبری رئیس جمهور غنی حضور داشته، فضای این جلسات را دلهره آور توصیف می‌کند و از رئیس جمهور می‌خواهد تا فضای ارعاب، ترس و تحقیر و توهین و تهدید را از جلسات حکومت دور کند. عثمانی در ادامه رئیس جمهور را به پرونده سازی متهم می‌کند و می‌گوید وزیران و مقام‌های ارشد حکومت به دلیل ترس از پرونده سازی، از ابراز نظر در چنین نشست‌هایی خودداری می‌کند.

علی احمد عثمانی که از آدرس شریک قدرت رئیس جمهور غنی، عبدالله عبدالله، به کرسی وزارت تکیه زده بود، باور دارد که رئیس اجرایی در برابر زورگویی و یکه‌تازی ریاست جمهوری از تحمل یک‌طرفه کار می‌گیرد و به گونه‌ی غیرمستقیم از رئیس اجرایی می‌خواهد تا دست از چنین کاری بردارد. زیرا به باور او، تحمل یک‌طرفه به‌جای ایجاد تعادل و همدیگرپذیری، به تمامیت‌خواهی بیشتر می‌انجامد.

در همین حال، شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری در برگه‌ی فیسبوک‌اش در پیوند به این ادعاهای آقای علی احمد عثمانی نگاشته، هر فردی که سندی برای ادعاهایش دارد می‌تواند برای رسیدگی به آن به مراجع رسمی شریک کند و از اتهامات، دروغ و شایعه پرهیز کند.

آقای عثمانی در حالی رئیس جمهور غنی را متهم به پرونده سازی و توهین مأموران ارشد حکومت می‌کند که پیش از این نیز بارها آقای غنی متهم به برخورد های ناسالم با وزیران کابینه اش شده و از او به عنوان یک مدیری که اخلاق اداری را نمی‌داند، یاد می‌گردد.

زکریا حسنی

هم رسانی