مجلس نماینده‌گان: کمیسیون انتخابات به قانون احترام نمی‌گذارد

۱۳ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی روز گذشته با نشر خبرنامه‌ی تصمیم اخیر کمیسیون انتخابات را مبنی بر حوزوی شدن انتخابات در غزنی نقض قانون اساسی خوانده، تاکید کرده اند که این کمیسیون باید ۱۸۰ روز قبل از انتخابات تصمیم خود را در مورد حوزوی شدن انتخابات اعلام می‌کردند، به همین دلیل این تصمیم نقض قانون اساسی و قانون انتخابات است.

هرچند که کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی از نقض قانون اساسی از سوی کمیسیون انتخابات ابراز نگرانی کرده، اما حفیظ الله هاشمی، کمیشنر کمیسیون انتخابات در پاسخ به واکنش این کمیسیون گفته است که اگر مشکلات بزرگ می‌تواند در افغانستان حل شود و حکومت وحدت ملی بر این اساس ایجاد شده است، پس نقض یکی دو ماده قانون نیز نمی‌تواند مشکل زا باشد.

او تاکید کرده است:” شرایط ما شرایطی نیست که چرا ماده ۳۶ قانون نقض شده، محروم شدن این ولایت بهتر بود، یا این‌که یک عمل استثنای قایل شویم.”

این کمیسیون همچنان پای محمد سرور دانش معاون رئیس جمهور غنی را نیز در این جنجال کشانیده است و معاون سخن‌گوی این نهاد گفته است این کار با مشوره آقای دانش انجام شده است. ادعای که با واکنش تند محمد سرور دانش رو به رو شده و آقای دانش ضمن دروغ خواندن این ادعا، از کمیسیون انتخابات خواسته به سخن‌گویان شان مسئولانه صحبت کردن یاد بدهند.

اما پاسخ مسئولان کمیسیون انتخابات با واکنش شدید نمایندگان غزنی در مجلس مواجه شدند. به باور این نمایندگان کمیسیون انتخابات با نقض سریع قانون اساسی برای برگزاری انتخابات تاکید دارد و این قابل قبول برای آنان نیست.

شماری از نمایندگان مجلس در نشست عمومی امروز چهارشنبه(۱۲سرطان) بار دیگر از حوزوی شدن انتخابات ابراز نگرانی کرده و تأکید کردند که حکومت با حوزوی شدن غزنی شعلۀ نفاق قومی را در این ولایت شعله ورتر ساخته است.

محمد علی‌ علی‌زاده، نماینده غزنی در مجلس گفت که مشکلات انتخابات درغزنی هنوز حل نشده است که یک فاجعه بزرگ دیگر از کمیسیون به بیرون درز می‌کند. او گفت:”کمیسون انتخابات نه‌تنها که مشکل غزنی را حل نکرده، بلکه با کمال بی‌شرمی می‌گوید که اگر یکی دو ماده قانون اساسی زیرپا شود خیر است، اما انتخابات باید برگزار شود.”

محمد علی اخلاقی، عضو دیگر مجلس نیز می‌گوید که ما در افغانستان هیج‌ ارگان بالاتر از کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی نداریم، اما کمیسیون انتخابات هیج‌گونه توجه به فیصله این کمیسیون ندارد و هنوز هم بر برگزاری حوزوی انتخابات در غزنی تاکید دارند.

افزون بر این، شماری از نهادهای ناظر بر انتخابات نیز، برگزاری انتخابات به گونه حوزوی در ولایت غزنی را یک کار اشتباه می‌دانند و باور دارند که این تصمیم عقده‌ها و حساسیت های قومی را در این ولایت بالا برده و توهین به قانون اساسی نیز هست.

از سوی‌هم شماری دیگر از نمایندگان مجلس کمیسیون انتخابات را به برنامه ریزی برای تقلب در انتخابات پیش‌رو متهم می‌کنند. این نمایندگان تاکید دارند که رئیس کمیسیون با انتقال یک موتر استیکر به مداخله حکومت لبیک گفته و می‌خواهد انتخابات پر از تقلب برگزار کند.

این واکنش‌ها درحالی مطرح می‌شود که روز گذشته روزنامه اطلاعات روز با نشر گزارشی اعلام کرد که آقای صیاد در هماهنگی با رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت ننگرهار به صورت مخفیانه و در نبود سایر اعضای این کمیسیون، یک موتر مواد انتخاباتی را از کمیسیون بارگذاری و در هنگامه‌ی شام از کمیسیون خارج کرده و به ولایت ننگرهار انتقال داده است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی