در تیر اندازی نیروهای امنیتی به اعتراض کننده‌گان در فاریاب، ۱۰ نفر کشته و زخمی شدند

۱۳ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

دومین روز تظاهرات در ولایت فاریاب زمانی به خشونت کشیده شد، که هیچ مقامی حاضر نشدند به خواست اعتراض کننده‌گان پاسخ بدهند.

نیروهای امنیتی که پیش از این گفته بودند نمی توانند مسئولیت امنیت اعتراض کننده‌گان را به عهده بگیرند، لحظات پیش به اعتراض کننده‌گان شلیک کردند که در نتیجه این شلیک، یک نفر کشته شده و ۹ تن دیگر زخمی شده اند.

منابع محلی در ولایت فاریاب به هشدار می‌گوید تا هنوز یک کشته و ۹ زخمی به شفاخانه ولایت این ولایت انتقال یافته اند.

خانم صابره معاون صحت عامه ولایت فاریاب می‌گوید، در میان زخمی‌های که به شفاخانه انتقال داده شده اند، وضعیت یک تن آنها خطرناک است.

اعتراضات مردمی روز گذشته در حمایت از نظام الدین قیصاری فرمانده پولیس ولسوالی قیصار و نماینده ارشد جنرال دوستم در امور خیزش های مردمی در ولایت فاریاب، دو روز پیش از سوی نیروهای ویژه ارتش که به منظور خلع سلاح آقای قیصاری به این ولایت رفته بودند، بازداشت شد.

تصاویری که از اعتراضات امروز در شهر میمنه نشر شده است نشان می‌دهند که اعتراض کننده‌گان خشم‌گین موترهای دولتی را به آتش کشیده و در دروازه ورودی ولایت فاریاب نیز آتش روشن کرده اند.

نظام الدین قیصاری فرمانده پولیس ولسوالی قیصار و نماینده ویژه جنرال دوستم در امور نیروهای خیزش مردمی از فرمانده‌هان مقتدر حزب جنبش به حساب می­‌رود که دو روز پیش به دلیل آنچه اهانت به سران نظامی حکومت در یک جلسۀ رسمی عنوان شده است، بازداشت شده و به کابل انتقال یافت.

بر اساس گزارش‌ها، امروز بازار شهر میمنه بسته است و ادارات دولتی نیز تعطیل شده اند. اعتراض کننده‌گان روز گذشته هشدار داده بودند که اگر آقای نظام الدین قیصاری از بند حکومت آزاد نشود، آن‌ها ادارات دولتی را به دست خواهند گرفت.

در همین حال کریم یورش سخنگوی پولیس فاریاب می‌­گوید، تمامی نیروهای امنیتی مستقر در شهر میمنه در حال آماده‌باش قرار دارند و امنیت شهر بخاطر رخ ندادن بی نظمی گرفته شده است. آقای یورش می­‌گوید، بنابر دلیل گسترده بودن تظاهرات در شهر، تأمین امنیت جان اعتراض کننده‌ها از توان آنان بیرون است.

گزارش‌ها می‌­رساند که امروز دامنۀ تظاهرات طرفداران حزب جنبش در شهر مزار شریف نیز کشانیده و خواست‌ اصلی اعتراض کننده‌گان، رهایی زودهنگام نظام الدین قیصاری از بند حکومت است.

جنرال دوستم معاون اول ریس جمهوری و رهبری ایتلاف ملی برای نجات افغانستان نیز روز گذشته بازداشت نظام الدین قیصاری را عقده­مندانه و تحریک آمیز خوانده و خواستار رهایی زود هنگام وی شدند.

ائتلاف ملی برای نجات افغانستان از چندین حزب قدرت مند و شخصت‌های مستقل سیاسی از نقاط مختلف افغانستان ایجاد شده است روز گذشته هشدار داده بود که اگر حکومت آقای قیصاری را آزاد نکند، آنها انتخابات را تحریم خواهند کرد و مردم نیز اعتماد شان را از حکومت وحدت ملی پس خواهند گرفت.

نگرانی‌ها از تأمین نبوده امنیت اعتراض کننده‌گان در ولایت فاریاب در حالی مطرح می‌شود که پیش از این بارها رویدادهای خونینی در میان در اعتراض‌های مردمی در کابل و دیگر ولایات اتفاق افتاده که برجسته­‌ترین موارد آن، حمله انتحاری به اعتراضات جنش روشنایی و شلیک گلوله به اعتراضات جنبش رستاخیز و تغییر بود که منجر به کشته و زخمی شدن بیشتر از ۵۰۰ نفر در کابل شدند.

محراب الدین ابراهیمی

هم رسانی