وزارت دفاع امریکا: تلفات غیرنظامیان در افغانستان ۷۳ درصد افزایش یافته است

۱۴ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

وزارت دفاع امریکا می‌گوید که با وجود پیشرفت‌های چشم‌گیر در بخش‌های نظامی و سیاسی اما هنوز مشکلات افغانستان از جمله در بخش افزایش تلفات غیرنظامیان پابرجا است.

پنتاگون در گزارش تازۀ خود که روز گذشته به کانگرس امریکا فرستاده، گفته است که تلفات غیرنظامیان در افغانستان نسبت به یک سال گذشته آن ۷۳ درصد افزایش یافته است.

بر بنیاد این گزارش تازه پنتاگون در یک سال گذشته بیش از ۴۲۰۰ غیر نظامی کشته و زخمی شدند که از این میان یک چهارم آن کشته و سه چهارم آن زخمی هستند.

در این گزارش افزون بر تلفات غیرنظامیان از کاهش تلفات نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان درجریان گزمه و تلاشی خبر داده شده است. بربنیاد این گزارش تلفات نیروی های امنیتی و دفاعی در جریان گزمه ۱۴ درصد کاهش یافته است. در این گزارش همچنان تاکید شده است که نیروهای امنیتی در جریان عملیات جنگی مسلکی‌ترشدند و کم‌تر تلفات را متحمل می‌شوند.

وزارت دفاع امریکا درگزارش تازه خود از افزایش حملات گروه طالبان درجریان زمستان نیز خبرداده و گفته است که به نسبت معتدل بودن هوا در زمستان گذشته طالبان عملیات شان نیز افزایش داده اند که این سبب افرایش تلفات غیرنظامیان افغانستان شده است.

پنتاگون در حالی از افزایش تلفات غیرنظامیان درافغانستان خبرداده است که پیش از این، یوناما نیز درگزارش خود گفته بود، تلفات غیرنظامیان در تناسب به سال گذشته کماکان در یک سطح قرار دارد.

در بخشی دیگر این گزارش پنتاگون پاکستان، ایران و روسیه متهم به همکاری با طالبان شده و در آن آمده است که این کشورها در تلاش است که استراتیژی امریکا را در افغانستان ناکام کنند.

وزارت دفاع امریکا گفته است که ایران برای گسترش نفود و اقتدار خود در افغانستان از طالبان و گروه‌های هراس افگن حمایت کرده تا بتواند در افغانستان یک ‌پایگاه مستحکم داشته باشد.

بربنیاد این گزارش روسیه از مهم‌ترین حامی‌های داعش در افغانستان است و کشورهای آسیای میانه را تشویق می‌کند تا با امریکا در افغانستان هم‌کاری نکنند. اما سفارت روسیه در کابل با نشر اعلامیه‌ای این ادعای امریکا بی بنیاد خوانده است.

وزارت دفاع امریکا تاکید کرده است که طالبان باید زیر فشار نظامی قرار بگیرند، تا این امر سبب شوند آنها به پروسه صلح افغانستان بپوندد.

در این گزارش آمده است که استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان خوش‌بینی‌های زیادی را برای حل بحران افغانستان ایجاد کرده است و امید می‌رود با تطبیق این استراتیژی، طالبان بیشتر زیر فشار قرار گیرد تا به پروسه صلح بپیوندند.

در گزارش وزارت دفاع امریکا، مهم‌ترین هدف این کشور در افغانستان تبدیل نشدن دوباره افغانستان به پناه‌گان امن برای هرا افگنان و جلوگیری از تلفات غیر نظامیان خوانده شده است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی