معترضان در ولایت سمنگان شاهراه مزار-کابل را مسدود ساختند

۱۶ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

هواداران ائتلاف ملی برای نجات افغانستان صبح امروز در شهر ایبک مرکز ولایت سمنگان به جاده‌ها برآمده و در واکنش به بازداشت نظام الدین قیصاری نماینده ویژه جنرال دوستم در امور نیروهای خیزش مردمی در ولایت فاریاب، دست به اعتراض زدند.

این اعتراض کننده‌گان که مربوط به احزاب جنبش ملی، جمعیت اسلامی و حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان هستند، در شهر ایبک مرکز ولایت سمنگان، با مسدود ساختن شاهراه مزار به صف معترضان شمال پیوستند.

عوض بیک عضوی شورای ولایتی سمنگان به هشدار می­گوید، از تمامی ولسوالی‌های این ولایت امروز بالاتر از ۱۲ هزار نفر در شهر ایبک مرکز این ولایت در واکنش به عمل‌­کردهای سرکوب­‌گرانه­‌ی رهبری حکومت وحدت ملی، با مسدود ساختن شاهراه کابل –مزار دست به تظاهرات زده و خواستار رهایی نظام الدین قیصاری و برگشت بدون قید و شرط جنرال دوستم به افغانستان هستند.

آقای عوض بیگ می­‌گوید، این معترضان هشدار داده اند که اگر حکومت به خواست‌های مردم توجه نکند به اعتراض‌های شان ادامه خواهند داد.

این اعتراض کننده‌گان، رهبری حکومت وحدت ملی را به تبعیض و کنار زدن حریفان سیاسی‌اش متهم می­‌کنند و می‌­گویند، فرمانده‌هانی که در برابر طالبان می­‌جنگند به جای تحسین مورد تحقیر قرار می‌­گیرند و به بند کشیده می‌شوند.

اعتراض کننده‌گان، تصویرهای اشرف غنی را از دروازه ورودی شهر ایبک پایین کشیده و شعارهای را نیز بر ضد او سر دادند.

اعتراض‌ها پس از آن در شمال افغانستان شکل گرفت که روز دوشنبه هفته گذشته، نظام الدین قیصاری فرمانده پولیس ولسوالی قیصار و نماینده ویژه جنرال دوستم در امور نیروهای خیزش مردمی پس از یک درگیری کوتاه از سوی نیروهای کوماندو بازداشت شد.

دامنه این اعتراض‌ها در شش ولایت شمال و شمال شرقی افغانستان گسترش یافته و اعتراضات هواخواهان حزب جنبش ملی به رهبری جنرال دوستم با اشتراک طرفداران احزاب دیگر نیز در حال قوت گرفتن است.

در چند روز گذشته باشنده‌گان ولایت‌های بدخشان، تخار، بلخ، جوزجان، فاریاب و سرپل در واکنش به بازداشت نظام الدین قیصاری دست به اعتراض زده و امروز این اعتراض‌ها وارد پنج‌مین روز خود شده است.

امروز نیز بر علاوه ولایت سمنگان، ولایت‌های بلخ و فاریاب شاهد حضور هواداران جنرال دوستم در جاده‌ها هستند و تحصن معترضان در شاهره بندر آقینه در ولایت فاریاب، وارد سومین روز خود شده است.

محراب الدین ابراهیمی

هم رسانی