علی رضا روحانی: تا حالا بیش‌تر از ۵۰۰ مورد شکایت انتخاباتی دریافت کردیم

۱۸ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

مسئولان در کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته اند که تا حال بیش از ۵۰۰ مورد شکایت را در این کمیسیون ثبت کرده اند. علی‌رضا روحانی، سخن‌گوی کمیسیون رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی گفته است که پس از نشر فهرست ابتدایی نامزدان پارلمانی، این کمیسیون تا حال بیش از ۵۰۰ مورد شکایات انتخاباتی را که شامل شکایات نامزدان راه یافته به فهرست ابتدائی و نامزدان که به فهرست ابتدائی راه نیافته است، دریافت کرده است.

مسئولان کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند که آنها، شکایات نامزدان انتخابات پارلمانی را به دو دسته تقسیم کرده اند، یک بخش آن مربوط به کسانی اند که نام شان در فهرست ابتدایی هست و بخش دیگر مربوط به افرادی می‌شود که از سوی کمیسیون انتخابات به فهرست ابتدائی راه نیافته اند و خواهان بررسی اسناد و مدارک شان هستند.

به گفته‌ی آقای روحانی افرادی که به لیست ابتدایی انتخابات پارلمانی راه نیافته اند، دو هفته‌ی دیگر نیز مهلت دارند تا شکایات خود را در کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت کنند.

روحانی درعین حال که از آمار شکایات نامزدان پارلمانی سخن گفته است، نگرانی این کمیسیون را نیز نسبت به تکمیل نشدن کمیشنران کمیسیون شکایات انتخاباتی ابراز کرده است.

این عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته است که رئیس جمهور فهرست شماری از کمیشنران را منظور کرده است که به گفته او این کمیسیون تنها توانسته است  دفتر ولایتی‌اش را  در ولایت‌های کابل، ننگرهار، بلخ، کندهار و هرات باز کنند تا به شکایات نامزدان رسیدگی کند.

به گفته‌ی آقای روحانی، حکومت اطمنان داده است که تا هفته آینده احتمالا فهرست کمیشنران را منظور کند، اما او تاکید می‌کند، تاخیر در منظوری کمیشنران کار رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی را با مشکل مواجه کرده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی درحالی از ثبت بیش از ۵۰۰ شکایت در این کمیسیون خبرداده است که بربنیاد آمار ارائه  شده از جانب کمیسیون انتخابات ۲ هزار و ۷۴۱  تن  در انتخابات مجلس نمایندگان اشتراک کرده است، که از میان این افراد اسم ۱۳۹ تن آنان در فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات نیست.

هم رسانی