اعضای مجلس: مواد انتخاباتی در اکثر ولایات سلیقه‌یی فرستاده می‌شود

۱۸ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

مسئولان کمیسیون انتخابات می‌گویند که هرچند این کمیسیون امتحان خوبی در گذشته نداده است، اما رهبری کنونی کمیسیون توانسته اند، اعتبار از دست رفتۀ این نهاد را دوباره احیا کند، تا مردم برای اشتراک در انتخابات پیش‌رو تشویق شوند.

براساس آمار تازه کمیسیون انتخابات نزدیک به ۹ میلیون نفر در سراسر افغانستان برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده اند، اما مسئولان این کمیسیون تأکید دارند که به دلیل نرسیدن مواد ثبت نام در شماری از ولسوالی‌های دور دست، امکان دارد این روند برای پنج روز دیگر نیز تمدید شود.

هرچند اعضای کمیسیون انتخابات بارها به رسانه‌ها گفته اند که تاکنون کارهای پروسۀ انتخابات به خوبی پیش‌رفته است، اما شماری از نمایندگان مجلس هنوز به این باور هستند که این کمیسیون ظرفیت و توانایی لازم برای برگزاری انتخابات را ندارد.

به گفته‌ی برخی از نمایندگان مجلس حکومت افغانستان به صورت واضح و آشکار در کار کمیسیون انتخابات مداخله می‌کند، از همین رو این کمیسیون اکثرا تصامیم خود را مطابق به میل حکومت می‌گیرد.

برخی از اعضای مجلس نمایندگان در نشست عمومی امروز دو شنبه(۱۸سرطان) با ابراز نگرانی از نرسیدن مواد ثبت نام در برخی از ولسوالی‌های دور افتاده، گفتند که مردم در شمار زیادی از ولسوالی‌های افغانستان نتوانسته اند، برای شرکت درانتخابات پیش‌رو ثبت نام کنند.

این نمایندگان تاکید می‌کنند، که علت نرسیدن مواد ثبت نام رای دهی در اکثر ولسوالی‌ها، تنها نبود امنیت نبوده است، بلکه حکومت و خود کمیسیون انتخابات نخواسته اند که مواد ثبت نام را به این ولسوالی‌ها بفرستند.

عثمانی فراهی، نماینده فراه در مجلس با اشاره به ولسوالی لاش جوَن ولایت فراه می‌گوید که کمیسیون انتخابات هنوز به این ولسوالی استیکر نفرستاده است و مردم روزانه صف‌های طولانی را در هوای گرم انتظار می‌کشند بدون این که کسی به خواست‌ آنها گوش بدهد.

آقای فراهی گفت:” این‌که کمیسیون انتخابات به این ولسوالی‌ها مواد ثبت نام روان نکرده است، بیشتر جنبۀ سیاسی دارد تا این‌که مسایل امنیتی مطرح باشد. کمیسیون انتخابات به ولسوالی‌های که زیر حاکمیت طالبان است، استیکر می‌فرستد، اما در این ولسوالی‌ها که امنیت کامل در او برقرار است، حکومت و کمیسیون انتخابات با بهانه قرار دادن امنیت به این مناطق مواد ثبت نام روان نمی‌کند.”

ازسوی دیگر، شماری از نمایندگان مجلس از وجود استیکرهای اضافی نیز ابراز نگرانی دارند و به این باور هستند که از این استیکر‌ها در روز برگزاری انتخابات استفاده‌های سوء خواهند شد.

عبدالطیف پدرام، نماینده بدخشان درمجلس در نشست عمومی امروز مجلس گفت که برخی از نهادهای امنیتی در ولایت بدخشان خبرداده اند که نزدیک به ۶ هزار استیکر بدون این‌که معلوم باشد، از آن درکجا استفاده می‌شود به ولسوالی‌های این ولایت انتقال داده شده است.

موضوع ثبت نشدن افراد ثبت نام شده در دیتابیس کمیسیون انتخابات، نگرانی دیگری نماینده‌گان مجلس هست. به گفته‌ی اعضای مجلس اگر کمیسیون انتخابات هرچی سریع ثبت نام کننده‌گان را درج دیتابس نکند، جلو تقلب کاران در روز انتخابات گرفته نخواهند شد.

نگرانی‌ها از مدیریت انتخابات بر محور تقلب از همین حالا درحالی مطرح می‌شود که چندی پیش اسنادی به رسانه‌ها درز کرد که نشان می‌داد، گلاجان عبدالدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات بدون موافقت دیگر اعضای این کمیسیون یک موتر مملو از استیکر را مخفیانه و شب هنگام به ولایت ننگرهار در شرق افغانستان فرستاده است تا از آن در انتخابات پیش‌رو استفاده شود.

درکنار این نگرانی‌ها مشکل انتخابات در غزنی هنوز پا برجا است. پس از آن که کمیسیون انتخابات اعلام کرد، انتخابات به گونه‌ی استثنایی دراین ولایت حوزوی برگزار می‌شود، مشکل بیشتر از پیش پیچیده شد و پس  از این تصمیم شماری بزرگی از مردم در مقابل این تصمیم کمیسیون دست به تحصن زده اند و دروازه دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات را در این ولایت بسته اند.

معترضان تأکید دارند که اگر کمیسیون انتخابات در تصمیم اخیر خود در مورد انتخابات در این ولایت تجدید نظر نکند، آنها به اعتراض شان ادامه می‌دهند، زیرا به باور مردم کمیسیون با این کارش به اختلافات قومی در این ولایت دامن می‌زند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی