وزیر خارجه امریکا گفته است طالبان با جنگ موفق نمی‌شوند

۱۹ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

مایک پامپئو، وزیر خارجه امریکا روز گذشته به کابل رسید. او در یک سفر از قبل اعلام نشده به افغانستان آمد و با رئیس جمهور غنی و سران حکومت وحدت ملی دیدار کرد.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده است که در این دیدار، روی ادامه همکاری‌های امریکا با افغانستان در بخش‌های همکاری‌های منطقه‌یی، مبارزه با تروریزم، تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان، حمایت از پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغانستان، گفتگو صورت گرفته است.

ارگ ریاست جمهوری گفته است، وزیر خارجه امریکا ضمن حمایت از پروسه صلح به رهبری افغانستان، تأکید کرد که بسیاری از طالبان این نکته را درک کرده اند که از راه نظامی موفق شده نمی‌توانند و این موضوع به استراتیژی رئیس جمهور ترامپ و پاسخ طالبان به اعلام آتش‌بس حکومت افغانستان ارتباط می‌گیرد.

او همچنان گفته است که امریکا اکنون نسبت به هر زمان دیگر، در کنار مردم افغانستان قرار دارد و این کشور یک شریک دایمی حکومت افغانستان خواهد بود.

وزیر خارجه امریکا گفته است:” ما با حکومت و نیروهای امنیتی افغانستان برای ایجاد شرایط مصئون و با ثبات در این کشور کار می‌کنیم.”

در خبرنامه ارگ همچنان آمده است که رئیس جمهور گفته است استراتیژی جدید امریکا تغییرات مثبت را در منطقه ایجاد کرده است و کشورهای منطقه نیز باید مسئولیت شان را به گونه صادقانه انجام دهند.

این نخستین سفر آقای پامپئو به افغانستان پس از انتخاب او به عنوان وزیر خارجه امریکا است. او در حالی به کابل آمد که افغانستان یک با دیگر وارد یک مرحله جنجالی سیاسی داخلی شده است و اقدامات اخیر رئیس جمهور از جمله بازداشت نظام الدین قیصاری یکی از افراد کلیدی جنرال دوستم، یک بار دیگر رویارویی اقوام در این کشور را به مرحله بسیار حساسی رسانده است.

از سوی هم طالبان همواره به درخواست حکومت افغانستان در مورد صلح، پاسخ منفی داده است و این گروه در مورد نشستی علمای جهانی اسلام که امروز در عربستان برای دو روز برگزار می‌شود نیز واکنش نشان داده و گفته است نتیجه این نشست برای آنها قابل قبول نیست.

هم رسانی