دانش در دیدار با دوستم: حضور دوباره‌ شما در کشور یک ضرورت است

۱۹ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

درحالی که اعتراضاتِ ضد حکومتی در پیوند به برگشت جنرال دوستم و آزادی قیصاری در شمال افغانستان وارد هشتمین روز خود شده است، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری به دیدار معاون نخست ریاست جمهوری به ترکیه رفته است.

در این دیدار که دفتر معاونت دوم ریاست جمهوری، فضای آن را دوستانه توصیف کرده است، سرور دانش، حضور دوباره‌ی جنرال دوستم در کشور را یک ضرورت دانسته و تاکید کرده است که برگشت او می‌تواند در زمینۀ صلح، برگزاری انتخابات و تحکیم وحدت ملی تاثیرگذار باشد.

جنرال دوستم نیز که به گونۀ اجازه بازگشت به افغانستان را ندارد، در این دیدار به مشکلات پیش آمده در کشور اشاره کرده و گفته است که حل دشواری‌های افغانستان و تحکیم وحدت ملی نیازمند وسعت نظر و از خودگذری است.

در پایان این دیدار سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری با ابراز امیدواری تاکید کرده است که دشواری‌های افغانستان در فضای اعتماد، هم‌کاری متقابل و همدیگر پذیری به زودی حل خواهد شد.

جنرال دوستم، معاون دوم ریاست جمهوری متهم به آزار و اذیت و تجاوز جنسی رقیب سیاسی‎اش احمد ایشچی است.

تاکنون دادگاه حکمی در این مورد صادر نکرده است اما ظاهرن به دلیل همین اتهام به وی اجازه برگشت به افغانستان داده نمی‌شود.

هرچند بسیاری‌های این تبعید را سیاسی دانسته و آن را به سرکوب طالبان در ولایات شمالی از سوی جنرال دوستم پیوند می‌دهند که رئیس جمهور و تیم ارگ علاقه‌ای چندانی به سرکوب این گروه‌ها نیست.

شاید به همین دلیل بود که دو شنبه هفته پیش نیروهای کوماندو، یکی از تاثیر گذار ترین چهره‌های ضدطالبان را در ولایت فاریاب بازداشت کرده و به کابل انتقال دادند.

بازداشت نظام الدین قیصاری، فرمانده پولیس ولسوالی قیصار و نماینده ارشد جنرال دوستم در امور نظامی در ولایت فاریاب، سبب اعتراضات گسترده مردمی در هشت ولایت شمالی افغانستان شده و ده‌هزار نفر هشت روز است که خواستار آزادی این فرمانه کلیدی جنرال دوستم و بازگشت بدون قید و شرط جنرال دوستم هستند.

در کنار این، دو روز پیش سران ائتلاف ملی برای نجات افغانستان در ولایت بلخ، در یک نشست خبری هشدار دادند که آنها خو برای آوردن جنرال دوستم اقدام خواهند کرد.

محمد محقق معاون ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی و یکی از بنیان گذاران ائتلاف ملی برای نجات افغانستان در این نشست گفت:” تا حالا به حکومت می گفتیم جنرال دوستم را به افغانستان برگرداند، اما دیگه نمی‌گوییم، خود ما این کار را می‌کنیم. اگر بحران می‌آید بگذار بیاید، باز کسانی مسئول به میان آمدن بحران اند که عامل این همه جنجال هستند.”

به نظر می‌رسد که دیدار معاون رئیس جمهور با جنرال دوستم نیز به نحوی به اعتراضات روزهای اخیر پیوند داشته باشد و احتمالا حکومت می‌خواهد با بازگرداندن جنرال دوستم با این روش در پی خاموش ساختن اعتراضات گسترده مردمی در شمال افغانستان هست.

زکریا حسنی

هم رسانی