دیده بان حقوق بشر: ناتو نباید درحملات هوایی شان در افغانستان قوانین جنگی را نقض کنند

۱۹ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید نیروهای ناتو باید برای کاهش تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی شان تلاش کنند و تحقیقات بی‌طرفانه شان در مورد این که در حملات هوایی چقدر غیرنظامی کشته  و زخمی شدند نیز آغاز کنند.

بربنیاد بررسی این نهاد حقوق بشری، تحقیقات ناتو در مورد این که غیرنظامی در حملات هوایی آنان کشته و زخمی نشده، ناکام بوده است، زیرا ناتو نتوانسته در مورد حملات هوایی شان تحقیقات کامل انجام دهند.

دیده بان حقوق بشر از نیروهای ناتو خواسته است که بر دولت مداران افغانستان فشار بیاورد تا نیروهای امنیتی شان را در برابر هرگونه تخطی ونقض قوانین جنگی مسئول بسازند.

بررسی این نهاد نشان می‌دهد که نیروهای امریکایی به ندرت پس از بمباردمان هوایی شان به ساحه رفته و با شاهدان عینی و مردم عام صحبت می‌کنند، به همین دلیل است که آنان ادعا می‌کنند هیج غیرنظامی در حملات هوایی کشته نشده اند.

یک پژوهش‌گر ارشد این نهاد در امور افغانستان گفته است که ناتو باید نقش خود را در حملات هوایی که ممکن است قوانین جنگی را نقض کرده باشد، بررسی کند.

به گفته‌ی پاتریشیا گوسمن، نیروهای ناتو بدون این‌که حتی در محل رویداد رفته باشد، پس از هر حمله هوایی صدمه رسیدن به افراد ملکی را رد کرده اند. او تاکیدکرده است:” ناتو به قربانیان حملات هوایی شان غرامت پرداخت نکرده اند و حتی در شناسایی آنان نیز اشتباه کرده اند.”

درکنار این که دیده بان حقوق بشر از نیروهای ناتو خواسته قوانین جنگی را نقض نکند، هم‌چنان تاکید کرده است که حکومت افغانستان هیج‌ ظرفیت تحقیق در مورد تلفات غیرنظامیان را در حملات نیروهای امنیتی شان ندارند، از همین رو با گذشت هر روز تلفات غیرنظامیان نیز افزایش می‌یابد.

این نهاد تاکید کرده است یکی از بزرگ‌ترین خلاهای نیروهای ناتو این است که آنان پس از حملات هوایی بر لانه‌های هراس‌افگنان هیج‌گونه گفت‌وگو با شاهدان عینی محل ندارد و این مسئله سبب شده است که همواره آنان تلفات غیرنظامیان را رد می‌کنند.

حملات هوائی نیروهای ناتو از اثر گذارترین حملات بالای لانه‌های هراس‌افگنان خوانده است و این نیروها همواره تلفات غیرنظامیان را در این گونه حملات رد کرده اند، اما گزارش‌های نهادهای حقوق بشری و یوناما همواره نشان داده است که در بیشتر حملات هوایی نیروهای ناتو، به غیر نظامیان نیز آسیب رسیده است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی