حزب جنبش ملی: نیروهای کوماندو افراد قیصاری را شکنجه کرده و به گلوله بسته اند

۱۹ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

افراد نزدیک به جنرال دوستم تصاویری را در شبکه‌های اجتماعی نشر کرده اند، ادعا می‌شود افراد نظام الدین قیصاری هستند که از سوی نیروهای امنیتی به سختی شکنجه شده و شمار شان نیز به ادعای سخن‌گوی جزب جنبش ملی، به گلوله بسته شده اند.

در این تصاویر افراد وابسته به نظام الدین قیصاری دیده می‌شوند که با دست‌های بسته به زمین انداخته شده و شماری از آنها نیز خون از دست داده و بی جان به زمین افتاده اند.

بشیر احمد تینج سخن‌گوی حزب جنبش ملی و نماینده مجلس گفته است که نیروهای کوماندو افراد نظام الدین قیصاری را به گونه بی رحمانه شکنجه کرده و سپس به رگبار بسته اند.

سه شنبه شب هفته پیش نیروهای کوماندو به خانه نظام الدین قیصاری حمله کرده و شماری از افراد وابسته به این فرمانده خیزش مردمی وابسته به جنرال دوستم را بازداشت کردند. قول اردوی ۲۰۹ شاهین ادعا کرد نیروهای ارتش شماری از افرادی را در نزدیک میدان هوایی ولایت فاریاب را بازداشت کردند که قصد حمله به میدان را داشتند.

اما هواداران نظام الدین قیصاری عکس های را از خانه آقای قیصاری فردای آن روز نشر کردند که نشان می‌دهند کوماندوها خانه آقای قیصاری را زیر و رو کرده اند.

اکنون نزدیکان جنرال دوستم تأیید می‌کنند که کوماندوها به گونه بی رحمانه، افراد مربوط به نظام الدین قیصاری را شکنجه کرده و شماری از آنها را نیز به گلوله بسته اند.

عنایت الله بابر فرهمند رئیس دفتر جنرال دوستم گفته است که نیروهای کوماندوی قول اردو ۲۰۹ شاهین، ۲۹ نفر از افراد قیصاری را بازداشت کرده و به سختی شکنجه نموده اند.

آقای فرهمند به روزنامه اطلاعات روز گفته است، که از میان این ۲۹ نفر بازداشت شده، ۹ نفر شان زخمی و ۳ تن دیگر کشته شده اند. او همچنان تأیید کرده است که عکس های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مربوط افراد نظام الدین قیصاری است.

نظام الدین قیصاری دو شنبه هفته گذشته در ولایت فاریاب پس از آن که به یک جلسه رسمی امنیتی دعوت شده بود، از سوی نیروهای کوماندو بازداشت شد. او پس از یک درگیری کوتاه بازداشت شده است که گفته می‌شود در جریان آن نیز چندین نفر از محافظان آقای قیصاری کشته شدند.

بازداشت نظام الدین قیصاری سبب اعتراضات گسترده در هشت ولایت شمال افغانستان شد. در جریان هشت روز گذشته، ولایت های مختلف شمال افغانستان شاهد اعتراضات گسترده مردمی و هواخواهان جنرال دوستم بوده اند.

روز گذشته افراد وابسته به این حزب قدرت مند، شاهراه تخار – کند و شاهراه تخار – بدخشان را به روی ترافیک مسدود کرده بودند. روزهای یک شنبه و شنبه این هفته نیز، شاهراه کابل – بلخ از سوی اعتراضات کننده‌گان در ولایت های سمنگان و بغلان مسدود شده بودند.

در جریان این اعتراضات، ساختمان ولایت فاریاب در شهر میمنه نیز به آتش کشیده شد. این رویداد پس از شلیک نیروهای کوماندو به اعتراض کننده در شهر ممینه روز سه شنبه هفته گفته رخ داد. اکنون نیز برای ششمین روز مسیر بندر آقینه از سوی  افراد جنرال دوستم و هواخواهان نظام الدین قیصاری مسدود است.

مقام های ارشد وزارت دفاع، داخل، امنیت ملی و رئیس اداره ارگان‌های محل، نیز پنج روز است که برای کنترول وضعیت در ولایت فاریاب در شهر میمنه به سر می‌برند.

اعتراض کننده‌گان خواستار بازگشت جنرال دوستم و آزادی فوری نظام الدین قیصاری هستند. این همه در حالیست که دو روز پیش ائتلاف ملی برای نجات افغانستان نیز به حمایت از نظام الدین قیصاری برخواست و خواستاری آزادی او شد.

سران این ائتلاف قدرت مند سیاسی هشدار دادند که اگر حکومت به خواست مردم گوش ندهد، مردم شمال در قسمت حضور جوانان شان در صفوف نیروهای امنیتی در خطوط جنگ در ولایت های جنوبی و شرقی تجدید نظر خواهند کرد.

هم رسانی