Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
نشست بین المللی علمای اسلامی در مورد جنگ افغانستان امروز در عربستان برگزار شد |

نشست بین المللی علمای اسلامی در مورد جنگ افغانستان امروز در عربستان برگزار شد

۱۹ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

نشست بین‌المللی علمای اسلامی که قرار است برای دو روز در آن روی مساله جنگ و صلح افغانستان از منظر اسلام بحث و گفتگو شود، امروز در جده پایتخت عربستان سعودی آغاز شد.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که این نشست چون نشست اندونیزیا و کابل، پیام‌ روشنی در پیوند به جنگ افغانستان دارد.

همچنان گفته شده که قرار است در نشست دو روز جده، در پیوند به جنگ افغانستان، فتوایی از سوی عالمان دین صادر شود. شاه حسین مرتضوی می‌گوید که حکومت افغانستان امیدوار است تا به این فتواها، از سوی گروه‌های نظامی که برضد حکومت می‌جنگند نیز اهمیت داده شود.

در این نشست قرار است علمای دینی ۳۰ کشور جهان اشتراک کنند.

پیش از این نیز دو نشست دیگر در اندونیزیا و کابل برگزار شده بود. ظاهرن از نشست اندونیزیا حکومت افغانستان نتوانست نتیجه دلخواه را به دست آورد، اما در نشستی که با اشتراک نزدیک به ۳۰۰۰ عالم دین در کابل برگزار شده بود، در فتوایی که صادر شد، جنگ در برابر حکومت افغانستان حرام و ناروا گفته شد.

هرچند جنگ افغانستان در کنار بعد دینی، ابعاد دیگری نیز دارد اما ظاهرن حکومت افغانستان تلاش دارد تا با همسو کردن علمای دینی و بسیج این عالمان برضد جنگ در افغانستان، به جنگی که بیش از ۴ دهه است افغانستان را به کام نا آرامی برده است، نقطه پایان گذارد.

بخشی از گروه طالبان با شعار دینی در میدان‌های جنگ برضد حکومت افغانستان و نیروهای بین المللی می‌جنگند. هرچند فتوای پسین عالمان دین این جنگ را حرام دانسته است؛ اما طالبان با اعلامیه‌ای این حرکت عالمان دین را نمایشی و برنامه‌ای از قبل طرح ریزی شده دانستند. برنامه‌ای که به باور گروه طالبان، در پشت آن امریکا و نیروهای غربی است.

عربستان به عنوان خواستگاه اسلام در میان مسلمانان جهان ارزش و اهمیت خاصی دارد. طالبان نیز این ویژه‌گی عربستان را انکار نمی‌کنند و ظاهرن بنابر همین اتفاق نظر، این نشست دو روزه علمای اسلامی در عربستان سعودی برگزار شده است.

نشستی که گفته شده قرار است در آن، فتوایی برضد جنگ در افغانستان صادر شود. درصورتی که چنین فتوایی صادر شود، طالبان بر دو راهی پافشاری بر جنگ در افغانستان و یا قبول این فتوا و پیوستن به صلح قرار خواهند گرفت. با وجودی که طالبان در واکنش به این نشست نیز گفته اند که تصمیمی که در آن گرفته می‌شود برای آنها قابل قبول نیست.

امتحانی که شاید بتواند پرده را از روی چهره‌ی اصلی گروه طالبان بردارد. اینکه در تمام این سال‌ها، طالبان برای اسلام جنگیده اند و یا برای هدفی که گفته می‌شود در پشت آن، منافع کشورهای بیگانه پنهان است.

هم رسانی