شاهراه سالنگ در ولسوالی خنجان ولایت بغلان به روی ترافیک مسدود شد

۲۰ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

ده‌ها تن از باشنده‌گان ولسوالی خنجان ولایت بغلان، در اعتراض به خرابی شاهراه سالنگ و بی توجهی حکومت این بزرگ‌راه را به روی ترافیک بستند.

معترضان مدعی هستند که خرابی بیش از حد این شاهراه و خاک و غبار برخواسته از آن، بر حاصلات زراعتی و باغداری آنان تأثیرات منفی بجا گذاشته و در سال‌های اخیر از این ناحیه زیان‌های مالی زیادی را متحمل شده اند.

این معترضان صبح امروز در مربوطات ولسوالی خنجان، با گذاشتن موانع و بر افراشتن آتش شاهراه را به روی ترافیک مسدود کرده اند و هم اکنون صدها واسطه نقلیه از رفت و آمد باز مانده اند.

لطف‌الله هاتف ولسوالی خنجان به هشدار می‌گوید، شماری از جوانان ولسوالی خنجان بنا بر مشکلاتی که از ناحیۀ خرابی شاهراه داشتند، صبح امروز دست به اعتراض زده و شاهراه سالنگ را مسدود کرده اند.

آقای هاتف گفت، وزیر فواید عامه کشور روز یک شنبه در نشستی که در باره سرنوشت شاهراه سالنگ برگزار شده بود وعده سپرده است که عنقریب کار بازسازی شاهراه سالنگ را آغاز می‌کنند.

ولسوال خنجان گفت، در تفاهم با بزرگان قومی تلاش برای بازگشایی این شاهراه از سوی معترضان آغاز شده است اما نمی‌داند که نتیجه می‌دهد یا خیر.

شاهراه سالنگ وصل کننده ۹ ولایت شمال و شمال‌شرقی افغانستان به مرکز و جنوب این کشور است و کالاهای وارداتی از کشورهای آسیای میانه نیز از همین شاهراه به کابل و ولایات دیگر انتقال داده می‌شود.

سالهاست که این شاهراه با وجود بارها وعده و نویدهای وزارت های مسئول، همچنان خراب است و مسافران این مسیر هیچ گاهی از این مشکل رهایی نیافتند.

در سال‌های گذشته همه ساله میلیون‌ها دالر به نام بازسازی و حفظ و مراقبت سالنگ‌های از بودجه دولت اختصاص می‌یابد، اما چیزی که تا هنوز معلوم نیست این که چرا این شاهراه بسیار موثر، هیچ گاهی به گونه درست بازسازی نشده است.

محراب الدین ابراهیمی

با وجودی که پس از سرازیر شدن کمک های هنگفت از کشورهای کمک کننده به افغانستان شاهراه سالنگ دوبار ترمیم شد؛ اما در دو سال اخیر بخش های شمالی و جنوبی شاهراه سالنگ کاملاً تخریب شده و به ویرانه مبدل گردیده است.

محراب الدین ابراهیمی

هم رسانی