جنرال دوستم هفته آینده به افغانستان بر می‌گردد

۲۱ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

بی بی سی گزارش داده است که منابعی معتبر در ریاست جمهوری به آنها گفته، جنرال دوستم هفته آینده به افغانستان بر می‌گردد.

بی بی سی نوشته است که آقای دوستم روز دو شنبه هفته آینده به افغانستان برخواهد گشت. حکومت افغانستان پیش از این چندین بار از بازگشت آقای دوستم به افغانستان جلوگیری کرده است و در یک مورد، حکومت مانع نشست هواپیمای حامل آقای دوستم به میدان هوایی مزار شریف شده بود.

جنرال عبدالرشید دوستم یک و نیم سال پیش که در آن زمان گفته شد برای یک سفر صحی به ترکیه رفته است، تعبید شد. مدتی پس از رفتن آقای دوستم، رولا غنی بانوی نخست افغانستان گفت که حکومت آقای دوستم را تعبید کرده است، اظهاراتی که با واکنش‌های گسترده رو به رو شد سپس دفتر خانم غنی اعلام کرد از گفته‌های او برداشت نادرست صورت گرفته است.

بشیر احمد تینج سخن‌گوی حزب جنبش اسلامی افغانستان اما به هشدار می‌گوید، هنوز کمی زود است تأیید نهایی این توافقات، اما مذاکرات جریان دارد و به زودی توافقات نهایی با مردم شریک خواهد شد.

آقای تینج می‌گوید که پیش از رفتن آقای دانش گفتگوها به گونه پراکنده وجود داشت، اما پس از رفتن آقای دانش به ترکیه، این گفتگوها جدی شده است.

پنج روز پیش، معاون دوم ریاست جمهور که در مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به این کشور رفته بود، در یک خبرنامه‌ای پس از نخستین دیدار با جنرال دوستم گفته بود، اکنون بیش از هر زمانی حضور آقای دوستم در افغانستان مهم است و تأکید کرده بود که برگشت اقای دوستم می‌تواند در زمینه صلح، برگزاری انتخابات و تحکیم وحدت ملی تاثیر گذار است.

بی بی سی به نقل از منابع نزدیک به جنرال دوستم گفته است که آقای دانش در مدت زمان اقامت خود در ترکیه چندین بار با آقای دوستم دیدار داشته است.

جنرال دوستم در دیدار با آقای دانش، به مشکلات پیش آمده در افغانستان اشاره کرده و گفته بود که حل دشواری‌های افغانستان و تحکیم وحدت ملی نیازمند وسعت نظر و از خودگذری است.

جنرال دوستم، معاون دوم ریاست جمهوری متهم به آزار و اذیت و تجاوز جنسی رقیب سیاسی‎اش احمد ایشچی است. تاکنون دادگاه حکمی در این مورد صادر نکرده است اما ظاهرن به دلیل همین اتهام به او اجازه برگشت به افغانستان داده نمی‌شود.

هرچند بسیاری‌ها، این تبعید را سیاسی دانسته و آن را به سرکوب طالبان در ولایات شمالی از سوی جنرال دوستم پیوند می‌دهند که رئیس جمهور و تیم ارگ علاقه‌ای چندانی به سرکوب این گروه‌ها نیست.

شاید به همین دلیل بود که دو شنبه هفته پیش نیروهای کوماندو، یکی از تاثیر گذار ترین چهره‌های ضدطالبانی را در ولایت فاریاب بازداشت کرده و به کابل انتقال دادند.

بازداشت نظام الدین قیصاری، فرمانده پولیس ولسوالی قیصار و نماینده ارشد جنرال دوستم در امور نظامی در ولایت فاریاب، سبب اعتراضات گسترده مردمی در ۹ ولایت شمالی افغانستان شده و ده‌‌ها هزار نفر ۱۰ روز است که خواستار آزادی این فرمانده کلیدی آقای دوستم و بازگشت بدون قید و شرط خود او هستند.

در کنار این، چها روز پیش سران ائتلاف ملی برای نجات افغانستان در ولایت بلخ، در یک نشست خبری هشدار دادند که آنها خود برای آوردن جنرال دوستم اقدام خواهند کرد.

محمد محقق معاون ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی و یکی از بنیان گذاران ائتلاف ملی برای نجات افغانستان در این نشست گفت:” تا حالا به حکومت می گفتیم جنرال دوستم را به افغانستان برگرداند، اما دیگه نمی‌گوییم، خود ما این کار را می‌کنیم. اگر بحران می‌آید بگذار بیاید، باز کسانی مسئول به میان آمدن بحران اند که عامل این همه جنجال هستند.”

به نظر می‌رسد که دیدار معاون رئیس جمهور با جنرال دوستم نیز به نحوی به اعتراضات روزهای اخیر پیوند داشته باشد و احتمالا حکومت افغانستان با بازگرداندن جنرال دوستم با این روش در پی خاموش ساختن اعتراضات گسترده مردمی در شمال افغانستان هست.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی