رهبران احزاب سیاسی در مورد انتخابات پارلمانی گفتگوهای شان را آغاز کردند

۲۳ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

شماری از سران احزاب قدرت مند سیاسی افغانستان، امروز در کابل دور هم جمع شده و در مورد انتخابات آینده پارلمانی افغانستان گفتگوهای شان را آغاز کردند.

احزاب سیاسی افغانستان خواستار حزبی شدن پارلمان و انتخابات پارلمانی افغانستان اند و تأکید دارند که تنها راه بیرون رفت از وضعیت موجود، سهم دادن به احزاب سیاسی در انتخابات است و پارلمان آینده باید بر اساس آرای احزاب شکل بگیرد.

صلاح الدین ربانی، گلبدین حکمتیار، محمد محقق، ضرار احمد مقبل، یونس قانونی، انوار الحق احدی، سید حامد گیلانی و باتور دوستم در هوتل کابل سرینا نشستی را راه اندازی کرده و در مورد چگونگی برگزاری انتخابات پیش‌رو با هم بحث می‌کنند.

این سران احزاب در حالی آستین بالا زده و در مورد انتخابات پیش‌رو احتمالا تصمیم نهایی شان را می‌گیرند که برخورد سیاسی حکومت و ضعف در کمیسیون انتخابات، از همین حالا انتخابات را با یک بحران جدی رو به رو کرده است.

هم اکنون در شش ولایت، دروازه‌های دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات از سوی اعتراض کننده‌گان ضد حکومتی بسته است و جمعیت قابل ملاحظه‌ای از مردم به شمول ائتلاف ملی برای نجات افغانستان هشدار داده اند که اگر حکومت در سیاست‌هایش بازنگری نکند، انتخابات را تحریم خواهند کرد.

کمیسیون انتخابات و حکومت افغانستان بیشتر از یک سال است که خواست احزاب سیاسی را نادیده گرفته و هیچ اهمیت به اعتراض آنها نداده اند.

پیش از این نیز بارها نماینده‌گان احزاب سیاسی افغانستان، خواستار حزبی شدن پارلمان افغانستان شدند و هشدار دادند که اگر حکومت به خواست احزاب توجه نکند، انتخابات از سوی احزاب سیاسی تحریم خواهد شد، اما حکومت و کمیسیون انتخابات همواره این درخواست ها را رد کرده اند.

سال گذشته نیز شماری از احزاب سیاسی خواستا تغییر نظام انتخابات شده و هشدار دادند که اگر حکومت به خواست شان تمکین نکند، دست به اقدامات مدنی تند تری خواهد زد. اکنون به نظر می رسد نشست امروز سران احزاب، ادامۀ همان هشدار های سال گذشته و بهار امسال است که حکومت آن را جدی نگرفته است.

زمستان گذشته حدود بیست جریان سیاسی در یک نشست خبری خواهان تغییر نظام انتخابات شدند. یکی از خواست‌های آنها حزبی شدن انتخابات بود.

این جریان‌ها بارها خواستار صدود فرمانی از سوی رئیس جمهور در مورد حزبی شدن انتخابات شدند که ارگ ریاست جمهوری به آن توجه نکرد.

هم رسانی