اشرف غنی: سیاسیون کی اند که به نماینده‌گی از مردم سخن می‌گویند، من رئیس جمهور افغانستان هستم

۲۴ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

شفافیت انتخابات پارلمانی پیش‌رو و چگونگی برگزاری آن از همان روزهای نخست با اعتراض و اما و اگرهایی رو به رو بود. در ادامه‌ی همین نگرانی‌ها، شماری از سران تاثیرگذارترین احزاب سیاسی افغانستان، روز گذشته در هوتل سرینا گرد آمدند و تصمیم به ملغا شدن روند ثبت نام رای‌دهنده‌گان گرفتند و نیز تاکید کردند که برای شفافیت بیشتر، ثبت نام رای دهنده گان باید از طریق بایومتریک صورت گیرد.

رئیس جمهور غنی امروز یک شنبه (۲۴سرطان) در واکنش به این گردهمایی بازیگران سیاسی، بر آنان تاخت و گفت که این سیاسیون حق نمایندگی از مردم را ندارند.

او در این مورد گفت:”این سیاسیون کی اند که به نمایندگی از مردم، سخن می‌گویند. چه کسی آنان را انتخاب کرده است، چند درصد رای گرفته اند، چه زمانی مردم به آنان اختیار داده اند که از آنان نمایندگی کنند. من رئیس جمهور افغانستان هستم و با رای مردم به این مقام رسیده ام.”

این احزاب و جریان‌های سیاسی به این باورهستند که روند کنونی ثبت‌نام رای‌دهندگان می‌تواند زمینه فساد و تقلب گسترده را فراهم کند از همین‌رو کمیسیون انتخابات باید از فناوری بایومتریک در روند ثبت نام رای‌دهندگان استفاده کند.

احزاب جمعیت اسلامی، وحدت اسلامی، جنبش اسلامی، وحدت مردم افغانستان، حزب اسلامی شاخۀ گلبدین حکمتیار، محاذ ملی، ائتلاف حراست و ثبات و نمایندۀ حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، روز گذشته در نشستی خبری در کابل، روند کنونی ثبت‌نام رأی‌دهندگان را فسادزا، بحران‌آفرین و زمینه‌ساز تقلب عنوان کردند.

رئیس جمهور غنی همچنان تاکید کرد که هر تصمیم بربنیاد قانون اساسی گرفته می‌شود و این قانون صد در صد تطبیق خواهد شد. این چهره‌های سیاسی که به گونه‌ای به ملغا شدن روند ثبت نام رای دهنده گان، رای داده اند به گونه‌ای در جنگ‌های داخلی چند دهه پیش نیز شریک بوده اند.

اما به نظر می‌رسد رئیس جمهور غنی خیلی هم بد نیست برایش، در آخرین مورد از این ضعف سران جهادی برای خاموش ساختن آنها استفاده کند. چنانچه امروز در ادامه واکنش‌اش به این نکته اشاره کرده و گفت:”آیا به این بحران و فاجعه پاسخ می‌دهند یا نه؟”

رئیس جمهور همچنان تاکید کرد که برای به قدرت رسیدن هیچ بدیلی برای رای مردم نیست.

افزون بر این، رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا حکومت بعدی نیز پست ریاست اجرایی خواهد داشت یا خیر گفت، که قضاوت در این مورد پیش از وقت است ولی نتیجه انتخابات، آینده سیاست افغانستان را شکل خواهد داد.

هرچند زمان اندکی تا برگزاری انتخابات پارلمانی باقی مانده است، اما باید دید رئیس جمهور غنی با موجی از انتقادها در مورد عدم شفافیت انتخابات پیش‌رو چگونه کنار می آید و سرانجام چه تدبیری خواهد سنجید.

هم رسانی