Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
یک عالم دینی در هرات گفته، کسانی که خبرنگاران را بکشند غازی اند |

یک عالم دینی در هرات گفته، کسانی که خبرنگاران را بکشند غازی اند

۲۷ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

فضل الرحمن انصاری، یک عالم دینی مشهور هرات، فتوای جهاد بر علیه خبرنگاران و رسانه‌ها را اعلام کرده است و گفته است که رسانه مطابق به شریعت اسلامی ار فعالیت ندارند، بنا بر این جهار بر علیه این گروه واجب است.

این عالم دینی ملا امام و خطیب مسجد جامع گازرگاه ولایت هراست است. او گفته است هر کسی که خبرنگاران را بکشد، غازی است. این عالم دینی شش روز پیش در خطبه نماز جمعه اش گفته است:”جهاد علیه رسانه‌های افغانستان به اساس شریعت اسلامی روا است و کسانی که خبرنگاران را بکشند غازی اند.”

او آن‌عده از عالمان دینی را که جهاد بر علیه رسانه را رد می‌کنند و در رسانه‌ها اشتراک می‌کنند، فاسد خوانده و گفته است رسانه‌ها به خاطر از بین بردن فرهنگ و عقیده مردم ایجاد شده اند.

روزنامه اطلاعات روز که به فایل صوتی سخنرانی این عامل دینی دست یافته است نوشته کرده که این عالم دینی در سخنرانی خود می‌گوید:”این حرف را تا امروز نگفته بودم؛ اما حالا می‌گویم که جهاد علیه رسانه‌های افغانستان فرض است و هر عالمی که این فتوا را علط بخواند و قبول نداشته باشد فاسد است.”

او همچنان گفته است که علمای دیگر نیز نباید سکوت نموده و فتوای جهاد علیه رسانه‌های افغانستان اعلام کنند. این عالم دینی در قسمتی از صحبت‌هایش گفته است که بانو رولا غنی بانو اول کشور بخشی از برنامه‌های است که در راستای ترویج فرهنگ غربی و از بین بردن عقیده‌ی اسلام مردم در افغانستان ماموریت دارد.

این نخستین بار نیست که بر علیه رسانه‌ها و خبرنگاران اعلام جهاد می‌شود. پیش از این نیز شماری از نماینده‌گان مجلس و برخی از عالمانی دینی به رسانه‌ها تاخته اند. چند سال پیش عبدالستار خواصی یکی از نماینده‌گان مجلس نیز در نشست عمومی پارلمان فتوای جهاد بر علیه رسانه‌ها را صادر کرد، اما در هیچ موردی تا این اندازه خطر جدی نبوده است که فتوای قتل خبرنگاران نیز صادر شود.

خبرنگاران و نهادهای حامی رسانه‌ها در حوزه غرب بر پی‌گیری جدی این رویداد تأکید دارند و شماری از خبرنگاران نیز نسبت به این وضعیت پیش آمده نگرانی جدی شان را بیان کرده اند.

این فتوا، یک خطر بسیار جدی و یک هشدار بسیار جدی بر علیه خبرنگاران است. خبرنگاران افغانستان، به شدت در معرض آسب و خطر اند.

همین شش روز پیش نی، یا نهاد حامی رسانه‌های آزاد افغانستان از افزایش خشونت علیه خبرنگاران خبر داد. عبدالمجیب خلوتگر رئیس اجرایی نی گفت، بی توجهی حکومت در برابر خبرنگاران سبب شده است که برخوردهای خشونت آمیز علیه این گروه افزایش یابد. او گفت، از آغاز سال جاری تا اکنون، ۵۸ قضیه خشونت با خبرنگاران در این نهاد ثبت شده است.

رئیس اجرائی نی هم‌چنان گفت که، امسال در مقایسه با سال گذشته قتل خبرنگاران ۱۳ درصد افزایش یافته است و بر بنیاد تحقیق این نهاد، لت و کوب خبرنگاران نیز ۱۳ درصد و تهدید خبرنگاران ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

او گفت اگر حکومت امنیت جانی خبرنگاران را تأمین نکند و خشونت علیه آنها افزایش یابد، آزادی بیان صدمه دیده و نقش رسانه‌ها در پوشش پروسه انتخابات نیز کم‌رنگ خواهد شد.

نی یا نهاد حامی رسانه‌های آزاد افغانستان درحالی از افزایش قضایای خشونت علیه خبرنگاران خبرداده است که امسال تنها در حمله انتحاری گروه داعش در شش درک کابل، ۹ خبرنگار و تصویر بردار کشته شدند و ۷ خبرنگار و تصویر بردار دیگر زخم برداشته اند.

گذشته از این، گروه طالبان چندی پیش نیز به رسانه‌های آزاد هشدار داده بودند که افراد این گروه آنها را هدف قرار خواهند داد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی