هواداران جنرال دوستم دروازه دفتر والی سمنگان را بستند

۲۷ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

هواداران جنرال دوستم، در شانزدهم روز از اعتراضات ضد حکومتی که در ولایات شمال و شمال شرق افغانستان دارند، امروز دروازه دفتر والی سمنگان را بستند.

این افراد پیش از این ولایت تخار را نیز مسدود کرده و کارمندان ولایت را از دفاتر شان بیرون کرده بودند. در کنار این، روز گذشته اعتراض کننده‌گان دروازه ریاست محکمه استیناف ولایت سرپل را نیز مسدود کردند.

پیش از این نیز هواداران جنرال دوستم در ولایت سمنگان برای چندین ساعت شاهراه عمومی کابل – بلخ را مسدود کرده بودند. احتمال این که این اعتراضات به خشونت کشیده نیز بسیار بالا است.

روز گذشته اعتراض کننده‌گان هوادار جنرال دوستم هشدار دادند که نهادهای دولتی در ولایت‌های تخار، سمنگان، سرپل، جوزجان و فاریاب را بسته می‌کنند.

این افراد امروز عکس بزرگی از جنرال دوستم را بر بالای دراوزه ولایت سمنگان بلند کرده و هشدار می‌دهند در صورتی که جنرال دوستم به افغانستان بر نگردند و نظام الدین قیصاری نیز از بند حکومت رها نشود، به اعتراضات شان ادامه داده و پس از این دست به خشونت خواهند زد.

دو روز پیش رئیس جمهور غنی گفت، احتمال این که جنرال دوستم به افغانستان باز گردد بسیار بالا است. پیشتر از آن منابعی در ارگ دو شنبه این هفته را، روز بازگشت آقای دوستم به افغانستان گفته بود، اما نزدیکان جنرال دوستم می‌گویند، گفتگوها میان حکومت و آقای جنرال ادامه دارد و برخی موارد اختلافی هنوز باقیست و معاون تعبیدی رئیس جمهور در صورت توافق باز خواهد گشت.

اعتراض کننده‌گان تا هنوز دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات را در شش ولایت بسته اند. روز گذشته این افراد دروازه دفتر والی تخار را نیز مسدود کرده و کارمندان آن را از دفاتر شان بیرون کردند.

آنها هشدار به تحریم انتخابات نیز داده اند. البته که تنها هواداران جنرال دوستم این هشدار را نداده اند. سران ائتلاف ملی برای نجات افغانستان نیز هشدار داده اند در صورتی که حکومت به خواست مردم شمال و شمال شرق افغانستان پاسخ ندهد، انتخابات را تحریم خواهند کرد.

شانزده روز پیش، در یازدهم سرطان امسال، قول اردوی ۲۰۹ شاهین اعلام کرد که نیروهای کوماندو نظام الدین قیصاری را پس از آن که در یک نشست رسمی امنیتی به سران امنیتی توهین کرد، بازداشت کرده و به کابل انتقال دادند.

ادعای که از سوی فرمانده عمومی کوماندو رد شد. فرمانده کوماندوم سه روز پیش در کابل گفت این نیروها در این جنجال‌ها دخیل نبوده اند. محافظان نظام الدین قیصاری که از بند رها شده اند، نیز می‌گویند، آنها حتا به نشست امنیتی نرسیدند و در میانه ایست‌های بازرسی لوای اول در ولایت فاریاب خلع سلاح شده و بازداشت شدند.

آنها از بدرفتاری و شکنجۀ نیروهای که آنها را بازداشت کرده اند، شاکی اند. یکی از این افراد چهار روز پیش به بی بی سی گفته بود که دو شبانه روز به آنها آب و غذا ندادند و با هر وسیله‌ای آنها را لت و کوب کردند.

اکنون هفده روز است که نظام الدین قیصاری در بند حکومت است. هنوز مشخص نیست او در زندان کدام بخش از نیروهای امنیتی است. اما حکومت افغانستان می‌گوید بازداشت آقای قیصاری به درخواست مردم صورت گرفته است و او مرتکب بدرفتاری با مردم شده است.

نظام الدین قیصاری از کلیدی ترین چهره‌های ضد طالبان وابسته به جنرال دوستم است. او نماینده ارشد جنرال دوستم در امور خیزش‌های در ولایت فاریاب و فرمانده پولیس ولسوالی قیصار این ولایت بود.

اکنون پانزده روز است که همه روزه ده‌ها هزار نفر در حمایت از او دست به اعتراض می‌زنند و خواستار آزادی او اند. اتفاقی که معادله را برهم می زند و ادعای حکومت مبنی بر این که مردم از او شکایت داشتند را ضرب صفر می سازد.

امروز در پانزدهم روز از اعتراضات، هواداران جنرال دوستم و نظام الدین قیصاری، دروازه دادگاه استیناف ولایت سرپل را بستند. انتظار می‌رود، در روزهای آینده اگر وضعیت به همین گونه به پیش برود، اکثر دفاتر دولتی و موسسات در شمال افغانستان مسدود خواهند شد.

محراب الدین ابراهیمی

هم رسانی