Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
جنرال دوستم از هوادارانش خواست اعتراضات شان را خاتمه بدهند |

جنرال دوستم از هوادارانش خواست اعتراضات شان را خاتمه بدهند

۳۱ سرطان ۱۳۹۷ هشدار

جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری می‌گویدکه تظاهرات مردم شمال افغانستان یک انقلاب برحق بوده است و این مسئله نیز به وحدت و همبستگی مردم شمال بسته‌گی دارد.

آقای دوستم که ساعتی پس از برگشت‌اش در دفتر کاری‌اش در میان هوادارانش صحبت کرد، گفت که نظام الدین قیصاری را پس از شناختی که از او در جنگ‌های فاریاب پیدا کرده بود، به عنوان فرمانده خیزش مردمی تعیین کرده است و او شخصی نبوده است که بدون دستور دست به فعالیت‌های غیرقانونی بزند.

به گفته‌ی معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، مشکل نظام الدین قیصاری به زودی حل شده و دوباره ازاد می‌شود. او گفت:”مردم شمال خواهان برگشت دوستم و آزاد شدن فرمانده قیصاری بودند، امروز ما آمدیم، روز دیگه نظام الدین قیصاری هم می‌آید. اگر مشکل نظام الدین قیصاری را حل نتانستم پس میرم.”

آقای دوستم تاکید کرد که برخورد با نظام الدین قیصاری و محافظان‌اش یک عمل وحشیانه و غیر عادلانه بوده است. او گفت، بازداشت نظام الدین قیصاری در نتیجه گزارش‌های عقده مندان شماری از افرادی صورت گرفته است که منافع شان با وجود قیصاری در ولایت فاریاب با خطر رو به رو می‌دید. او گفت، کاری که با نظام الدین قیصاری و محافظان او شده است، افراد طالبان نیز انجام نداده بودند.

جنرال دوستم در نشست امروز گفت که ترک تباران به یک خواست شان که بازگشت او بود رسیده و از آنها خواست بنادر تجاری در شمال را آزاد سازند. او گفت:” خیمه‌های تحصن تان را جمع کنید. اعتراضات تان را تمام کنید. امشب را جشن بگیرید. دمبوره بزنید و طبله بزنید.”

معاون اول ریاست جمهوری در صحبت‌های امروز خود در مورد رفتن‌اش به ترکیه گفت:” وقتی که جان باشد، در او ناجوری هم است، یک تکلیف صحی داشتیم به ترکیه سفر کردیم. یک ده پانزده روز زیر تداوی داکترا قرار داشتم. باز که رخصت شدم گفتند که بازم باید تداوی شوم و چند بار دیگه هم چک‌اپ شوم. برای همی یک سال و سه ماه در ترکیه ماندم اما امطننان داشته باشید که همو حرمت و احترامی را داشتم که در افغانستان دارم.”

آقای دوستم در بخشی سخنان خود به پروسه صلح اشاره کرده گفت که صلح از مهم‌ترین نیازهای مردم افغانستان است و تامین صلح از مهم ترین وظایف حکومت افغانستان است. او گفت که با صلح گفتن هرگز صلح تامین نمی‌شود، بلکه باید برای آمدن صلح باید یک تصمیم قاطع گرفته شود.

جنرال دوستم در این نشست تاکید کرد طرح صلح حکومت افغانستان یک طرح جامع است و در پهلوی رئیس جمهوری غنی برای آوردن صلح فدا کاری خواهد کرد.

او همچنان از هوادارانش خواست برای انتخابات پیش‌رو و انتخابات سال آینده ریاست جمهوری آماده‌گی بگیرند. او گفت حق تان با اعتراض گرفتید و با انتخابات هم حق تان را بگیرید.

از سویی هم محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی گفت که برگشت جنرال دوستم نشان دهنده اتحاد و وحدت مردم افغانستان است، که از این اتحاد نباید استفاده های سو شود. آقای محقق گفت که از طرح صلح حکومت افغانستان حمایت می‌کند و به زودی یک طرح جامع را از آدرس ائتلاف ملی برای نجات افغانستان برای حکومت نیز ارائه خواهند کرد.

عطامحمد نور، والی پیشین بلخ و یکی ازاعضای انتلاف ملی برای نجات افغانستان نیز که به استقبال جنرال دوستم در میدان هوایی رفته بود گفت، برگشت جنرال دوستم حق مشروع و قانونی او بوده است، زیرا مطابق به قانون اساسی افغانستان هیج‌ ارگانی در کشور نمی‌تواند اتباع افغانستان را به خارج افغانستان تبعید کند و یا حق شهروندی او را از او بگیرد.

والی پیشین بلخ تاکید کرد که هرچیزی با تفاهم حل می‌شود، اما تفاهم برای برگشت آقای دوستم در نتیجه فشارهای زیاد مردمی و ائتلاف ملی بای نجات افغانستان بوده است.

آقای دوستم پس از چهارده ماه تبعید در ترکیه، سر انجام پس از اعتراضات گسترده هواداران او در ولایت‌های شمال و شمال شرق افغانستان امروز به کابل بازگشت. حکومت افغانستان از یک حدود دو هفته پیش گفتگوها برای بازگشت جنرال دوستم را آغاز کرده بود و برای این کار معاون دوم ریاست جمهوری به ترکیه به دیدار جنرال دوستم رفت.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی