عقب نشینی حکومت؛ رئیس جمهور از کمیسیون انتخابات خواست زمینه نظارت احزاب سیاسی بر انتخابات را فراهم سازد

۱ اسد ۱۳۹۷ هشدار

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در دیدار با مسئولان کمیسیون انتخابات گفته است که زمینۀ نظارت احزاب سیاسی و نهادهای مدنی را در انتخابات پیش‌رو فراهم کند.

درخبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری گفته شده است که رئیس جمهور غنی عصر روز گذشته با مسئولان کمیسیون انتخابات، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد، نماینده اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرده و از مسئولان این کمیسیون خواسته که زمینه نظارت احزاب سیاسی و نهادهای مدنی از جریان انتخابات را فراهم سازد.

پیش از این احزاب سیاسی بارها خواستار ایجاد اتاق نظارت بر انتخابات برای احزاب شده بود اما این خواست احزاب سیاسی همواره نادیده گرفته می‌شد.

در کنار این، رئیس جمهور غنی چند روز پیش احزاب سیاسی را بدون پایگاه مردمی عنوان کرده و گفته بود که احزاب سیاسی نماینده‌گان مردم نیستند و او نماینده مردم افغانستان است. این واکنش رئیس جمهور به درخواست احزاب سیاسی بود که خواستار باطل شدن پروسه ثبت نامه رای دهنده‌گان با استفاده از شناسنامه‌های کاغذی شده بودند.

به دنبال این واکنش رئیس جمهور، احزاب سیاسی تقاضای ارگ ریاست جمهوری برای دیدار با رئیس جمهور را رد کرده و به دیدار آقای غنی به ارگ نرفتند. هر چند این موضوع رسانه‌یی نشد اما منابعی در احزاب سیاسی تأیید می‌کنند که نماینده‌گان احزاب تقاضای آقای غنی را برای ملاقات در ارگ رد کرده است.

در خبرنامه ارگ هم‌چنان گفته شده است که رئیس جمهور در دیدار عصر روز گذشته از مسئولان کمیسیون انتخابات خواسته که از شفافیت روند ثبت نام رای‌دهندگان به مردم اطمنان دهد و در کنار فراهم ساختن زمینه نظارت احزاب سیاسی افغانستان، زمینه نظارت ناظران جهانی را نیز فراهم سازد.

ارگ ریاست جمهوری از حدود یک ماه به این سو به شدت زیر فشار گروه‌های سیاسی مختلف قرار دارد و همین فشارهای احزاب، ائتلاف های سیاسی اعتراضات مردمی بود که رئیس جمهور به بازگشت جنرال دوستم به افغانستان تن داد.

هفته گذشته شماری از احزاب و جریان‌های سیاسی در یک نشست خبری مدعی شدند که کمیسیون انتخابات تا حالا هیج‌گونه امکانات نظارتی را برای احزاب و ناظران انتخاباتی فراهم نساخته و به درخواست آنها نیز اهمیت نداده اند.

رئیس جمهور غنی همچنان گفته است که کمیسیون انتخابات باید به زودی تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نیز را اعلام کند. حکومت افغانستان همواره تأکید دارد که در پی برگزار ساختن انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری است، اما منتقدان حکومت باور دارند که حکومت میلی برای برگزاری انتخابات ندارد و یا دست کم می‌خواهد یک انتخابات مدیریت شده و غیر شفاف برگزار کند.

آقای غنی در دیدار روز گذشته تأکید کرده است که مداخله کارمندان دولتی در کار کمیسیون انتخابات جرم است و حکومت برای جلوگیری از مداخله کارمندان دولتی تدابیر جدی را روی دست گرفته است. به گفته‌ی آقای غنی، مطابق به قانون انتخابات جعل و فساد در این پروسه نیز جرم است و با کسانی که در پروسه انتخابات جعل می‌کنند، برخورد قانونی خواهد شد.

آقای غنی در نشست روز گذشته یک بار دیگر تاکید کرده است که حکومت وحدت ملی اراده جدی برای برگزاری انتخابات دارد.

مطابق به تقویم انتخاباتی، قرار است که انتخابات پارلمانی وشورای ولسوالی‌ها به تاریخ ۲۸ میزان سال روان خورشیدی برگزار شود و انتخابات ریاست جمهوری نیز در بهار سال آینده باید برگزار گردد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی