نعیم لالی: حکومتی که با تقلب روی کار آمده چگونه انتخابات شفاف برگزار خواهد کرد

۳ اسد ۱۳۹۷ هشدار

روز گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد با ابراز خوش‌بینی از ثبت بیش از ۹ میلیون نفر برای اشتراک در انتخابات پیش‌روی افغانستان گفته است که انتخابات ۲۸ میزان  بسیار حساس و سرنوشت ساز است، از همین رو اعضای این شورا گفته است که حکومت افغانستان و احزاب سیاسی موظف اند باید با درک اوضاع کنونی زمینه‌ی انتخابات شفاف را فراهم سازد.

شورای امنیت سازمان ملل در نشست روز گذشته هم‌چنان گفته است که این شورا به گونه‌ی جدی انتخابات سال روان در افغانستان نظارت می‌کند تا نتیجه مطلوب برای تمام شهروندان این کشور داشته باشد.

اما این‌جا در پارلمان افغانستان دیدگاه‌های مختلف در مورد چگونگی برگزاری انتخابات وجود دارد. شماری از نمایندگان نسبت به تعهد حکومت در برای برگزاری انتخابات شفاف خوش‌بین هستند اما شماری نیز به شدت نگران وضعیت می‌باشند.

در حالی که دو روز پیش رئیس جمهور غنی در نشستی با مسئولان کمیسیون انتخابات، از آنها خواسته بود زمینه نظارت احزاب سیاسی و نهادهای مدنی از انتخابات را فراهم سازد، اما امروز شماری از نماینده‌گان مجلس می‌گویند، حکومت تعهدی به برگزاری انتخابات شفاف را ندارد.

این نماینده‌گان می‌گویند، حکومتی که خود با تقلب روی کار آمده باشد، چگونه می‌خواهد انتخاباتی را برگزار کند که بدون تقلب و مداخله باشد.

نماینده‌گان مجلس که در اخرین روی نشست این دوره تقنینی در نشست عمومی جمع شده بودند، می‌گوید تا زمان برگزاری انتخابات زمان کمی باقی مانده و هنوز کمیسیون انتخابات با مشکلات گسترده‌ای رو به رو است.

نبود امنیت، مداخله حکومت در کار کمیسیون انتخابات و تقاضای جریان‌ها و احزاب سیاسی، اکنون از عمده ترین مشکلات این کمیسیون برای برگزار کردن انتخابات پیش‌رو اند.

نعیم لالی نماینده ولایت کندهار در مجلس در نشست امروز گفت، حکومت افغانستان و کمیسیون انتخابات اکنون هیچ گونه اقدام قابل قبول انجام نکرده است که نشان بدهد متعهد به برگزاری انتخابات شفاف اند. آقای لالی گفت:”حکومتی که خود براساس تقلب و فریب‌کاری آمده باشد، چگونه اکنون می‌خواهد انتخابات را به گونه شفاف و قابل قبول برگزار کند.”

شمار دیگر از اعضای مجلس نیز به این باور اند که کمیسیون انتخابات نیز تصمیم ندارد که انتخابات شفاف برگزار کند، زیرا به باور آنها برگزاری انتخابات با استفاده از شناسنامه‌های کاغذی از بنیاد کار اشتباه بوده است و این خود زمینه تقلب گسترده را فراهم می‌سازد.

خلیل احمد شهیدزاده نماینده هرات در مجلس می‌گوید، بسیار ضرور است که شورای امنیت سازمان ملل متحد باید نظارت جدی داشته باشد و جامعه جهانی نیز حکومت افغانستان را وادار به برگزاری انتخابات شفاف بسازد.

او بر برگزاری انتخابات با استفاده از بایومتریک شدن رای دهنده‌گان تأکید دارند. آنگونه که احزاب سیاسی افغانستان نیز هفته پیش خواستار استفاده از این شیوه شدند.

اما مسئولان کمیسیون انتخابات تأکید دارند که زمان کافی برای کارگرفتن از شیوه‌های بایومیترک کردن رای دهنده‌گان در اختیار ندارد و هر اقدام دیگر و یا در نظر گرفتن پیشنهادات احزاب، برگزاری انتخابات را به تأخیر می‌اندازد.

با این حال چگونگی برگزاری انتخابات در ولایت غزنی، همچنان در ابهام قرار دارد و باشنده‌گان ولایت غزنی هفته‌هاست که در اعتراض به تصمیم اخیر کمیسیون انتخابات که گفته است در ولایت غزنی به گونه استثنایی انتخابات را به شکل حوزوی برگزار خواهند کرد، دروازه دفتر کمیسیون انتخابات را بسته اند.

چمن شاه اعتمادی، نماینده غزنی در مجلس می‌گوید که انتخابات قلب دموکراسی است و به گونه‌ی باید پرورش داده شود که به بحران بیشتر ختم نشود. او گفت حوزوی شدن انتخابات در ولایت غزنی، موانع را برای برگزاری انتخابات بیشتر کرده است و اگر اوضاع به این گونه دوام کند، انتخابات در این ولایت برگزار نخواهد شد.

خداداد عرفانی نماینده دیگر غزنی درمجلس نیز باور دارد که حوزوی شدن انتخابات در غزنی، اقوام مختلف در این ولایت را در مقابل هم قرار داد و تنش‌های قومی را بیشتر کرده است. آقای عرفانی گفت:” ازکمیسیون انتخابات که نتواند زمینه‌ی تقلب را در پایخت افغانستان بگیرد، آنوقت چی‌ توقع داریم که در ولایت غزنی با این‌همه مشکلات، انتخابات به گونه شفاف برگزارشود.”

تنش‌های انتخاباتی در حالی در غزنی همچنان ادامه دارد که دو روز پیش مسئولان کمیسیون انتخابات گفته بود، اگر مشکل انتخابات ولایت غزنی تا چند روز دیگر حل نشود و دفتر این کمیسیون هم‌چنان بسته بماند، آنان گزینه‌ی ناممکن بودن انتخابات غزنی را به کمیته مشترک پیش‌نهاد خواهند کرد.

بیشتر از سه ماه است که دفتر کمیسیون انتخابات در ولایت غزنی از سوی افراد معترض مسدود است. ابتدا شماری از باشندگان این ولایت که خواستار حوزوی شدن انتخابات در این ولایت بودند، دفتر کمیسیون را برای دو ماه بستند، اکنون معترضان به تصمیم کمیسیون انتخابات در مورد حوزوی شدن انتخابات بیشتر از یک ماه است که دفتر کمیسیون انتخابات را بسته اند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی