Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
ازدواج دختران زیر سن در افغانستان، 10 درصد کاهش یافته است |

ازدواج دختران زیر سن در افغانستان، ۱۰ درصد کاهش یافته است

۷ اسد ۱۳۹۷ هشدار

یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل می‌گوید که در پنج سال گذشته میزان ازدواج اطفال زیر سن ۱۰ درصد کاهش یافته است. در گزارش تازه مشترک صندوق حمایت ازکودکان سازمان ملل متحد و حکومت افغانستان که امروز یک‌شنبه(۷اسد) نشر شده است، امده است که وضعیت بد امنیتی، فقر، باورها و فرهنگ حاکم بر جامعه، از عمده ترین‌ دلایلی اند که دختران را مجبور به ازدواج در زمان کودکی شان می‌کند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل گفته است که این تحقیق در ولایت‌های بامیان، کندهار، پکتیا، غور و بادغیس انجام شده است و نشان می‌دهد با وجودِ که میزان ازدواج زیر سن، ۱۰ درصد کاهش یافته است، اما هنوز هم رقم ازدواج در سن کم به گونه گسترده انجام می‌شود.

این گزارش نشان می‌دهد که حداقل در ۴۲ درصد از خانواده‌ها یک دختر در سن کمتر از ۱۸ سالگی ازدواج کرده است.

بربنیاد این گزارش ازدواج زیر سن در مناطق مختلف نظر به فرهنگ خانواده‌ها تفاوت دارد، زیرا ۲۱ درصد خانواده‌ها در غور و ۶۶ درصد خانواده‌ها نیز در ولایت پکتیا گفته اند که دختران شان در سن کمتر از ۱۸سالگی ازدواج کرده اند.

یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که در نزدیک به ۸۰ درصد خانواده‌ها، پدران خانواده در مورد ازدواج دختران شان تصمیم می‌گیرد، و ۵۵ درصد خانواده نیز گفته اند که قبل از ازدواج با آن‌ها صحبت شده است.

اما این نهاد در گزارش خود گفته است که شامل شدن دختران به مکتب، از مهم‌ترین عواملی است که ازدواج کودکان در این پنج ولایت کاهش یافته است.

حکومت افغانستان در این گزارش گفته است که ازدواج کودکان در سن کم یک تخطی جدی حقوق بشری است، که کودکان را از تمام حقوق شان که شامل تعلیم، صحت و رفاه زندگی می‌باشد محروم می‌کند.

این گزارش در حالی به نشررسیده است که مطابق به قانون مدنی افغانستان دختران نباید کمتر از سن ۱۶ سال مجبور به ازدواج شود، اما در بسیاری موارد دیده می‌شود که خانواده‌ها دختران شان در سن کمتر از ۱۰ سالگی به شوهر می‌دهند.

بربنیاد این گزارش حکومت افغانستان تعهد کرده است که به این رسم ناپسند تا سال ۲۰۳۰ نقطه پایان بگذارد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی