قهوه مزه دار با نامزدان انتخابات؛ فرصتی برای گفتگو روی چالش‌های بازرگانی در افغانستان

۸ اسد ۱۳۹۷ هشدار

در گرمای ۳۰ درجه‌ای یک روز تابستانی، حدود ساعت ۱۲ چاشت، در کنار خوردن و نوشیدن در یکی از رستوران‌های غرب کابل، گفتگوی گرمی نیز میان یک کارآفرین جوان و یک نامزد جوان انتخابات پارلمانی جریان دارد. محور گفتگوی‌شان نیز تجارت، کارآفرینی و چالش‌هایی است که کارآفرینان و بازرگانان با آنها در افغانستان رو به رو هستند، می‌باشد.

سلسله‌ای از گفتگوهای میرویس آریا، یک کارآفرین جوان که همه روزه زیر نام “قهوه مزه دار با نامزدان” در یکی از دو شاخه‌ی رستورانت‌اش در کابل برگزار می‌شود.

ابتکاری که در مدت کوتاه از سوی نامزدان انتخاباتی، خوب استقبال شده است. آنانی که به عنوان نامزد انتخابات پارلمانی، تلاش دارند طرح های مفید انتخاباتی داشته باشند و یا برای راه یافتن در پارلمان افغانستان به عنوان یک عضو با برنامه، برای نوشیدن قهوه‌ای با این کار آفرین، وقت می‌گذارند و دعوت را قبول می‌کنند.

بسیاری از نامزدان که از آدرس‌های مختلف مثلن از آدرس یک کار آفرین و یا تاجر، از آدرس خبرنگاری، فعال مدنی و حقوق بشر و یا دانشگاه‌ها و مراکز علمی – آموزشی برای راه یافتن به مجلس نامزد شده اند و  در پی رفع دشواری‌های بازرگانی و یا غنامندی طرح‌های تبلیغاتی اند، به پیش‌نهادات این تاجر جوان گوش می‌دهند.

میرویس نزدیک دو سال پیش اقدام به ایجاد برگر مزه دارد در کابل کرد. خبرنگاری که شغل اصلی و حتا درس‌هایش در هندوستان را ناتمام گذاشت و به کابل برگشت و اقدام به کاری که برای همه غافل گیر کننده بود.

آقای آریا اکنون در مورد این‌که چه کسی را به نوشیدن قهوه دعوت می‌کند گفت:” نامزدانی که با یک ایده و انگیزه وارد انتخابات شده‌اند با آنان تماس می‌گیرم. اما نخست، خود را مطمین می‌سازم که چه کسانی انگیزه دارند تا روی طرح‌ام بخاطر یک تغییر کار کنند.”

این بار روز او کمی شلوغ تر است. پیش از این روزانه و یا هر روز در میان یکی از نامزدان را می‌دید. اما امروز یک شنبه (۷اسد) او با دو نامزد جوان و باانگیزه، از دو گروه شغلی متفاوت دیدار دارد. یکی از آنها جمال ناصر فرهمند است که پیش از این خبرنگار بود و اکنون می‌خواهد نماینده‌ مجلس شود.

این نامزد جوان انتخابات پارلمانی با پیشینه‌ی کار رسانه‌ای و از آدرس یک حزب سیاسی وارد کارزار انتخابات پارلمانی شده و اینک آمده تا برای درک بهتر دشواری‌ها و چالش‌هایی که بر سر راه کارآفرینان و بازرگانان قرار دارد از زبان یک کارآفرین بشنود. با این وعده که اگر به پارلمان راه یافت، گامی برای رفع آنها بردارد.

میرویس آریا دو سال است از شغل خبرنگاری، رو به بازرگانی آورده است. حالا چالش‌های بازرگانی را که در این مدت برایش دردسر آفرین شده را فهرست کرده و در قالب یک طرح مکتوب با آن شمار از نامزدان انتخاباتی که گفتگو می‌کند، پس از نوشیدن قهوه، شریک می‌سازد.

جمال ناصر فرهمند پس از این گفت‌وشنود دوستانه به هشدار گفت:” میرویس آریا (در طرح‌اش) روی چهار چالش بازرگانان تمرکز کرده است. چهار یا پنج مورد دیگر که زاده‌ی این نشست است نیز در ذهن من خطور کرد تا (درصورت پیروزی در انتخابات) روی آنها کار کنم.”

در مدت زمان کارزارهای انتخاباتی، شاید کمتر نامزد انتخاباتی فرصت کند تا برای درک بهتر ناهنجاری‌ها و چالش‌های جامعه و نیز برنامه‌سازی برای حل آنها، با افراد متخصص گفتگو کند. افغانستان با گوناگون دشواری‌هایش، گفتگوهای عمیق این‌چنینی بیشتری را می‌طلبد و نیاز است تا در کنار مسئله اقتصاد، روی مشکلات دیگر نیز با متخصصان گفتگو شود و از آنان طرح خواسته شود.

با نوشیدن کامل یک قهوه، گفتگو با جمال ناصر فرهمند پایان می‌یابد؛ اما در گوشه دیگر رستورانت، گیلاس قهوه‌ی مزه دار، برای دومین نامزدی که تازه از راه رسیده است ریخته می‌شود. میرویس آریا  گفت که امروز، برخلاف روزهای دیگر، نامزدان بیشتری را برای گفتگو به نوشیدن قهوه دعوت کرده است.

نامزد دوم، جوان خوش‌لباس، شیک و خوش برخورد است. نامش ذبیح‌الله زیارمل و یکی از تاجران موفق و جوان افغانستان است که اکنون مسئولیت معاونت اتاق‌های تجارت جهانی افغانستان را به دوش دارد. فردی با پیشینه‌ی کار در زمینه بازرگانی، حالا با دید و برنامه‌ی اقتصاد محورش، راه پارلمان را درپیش گرفته است.

یک گیلاس قهوه با زیارمل نیز نزدیک به یک ساعت به درازا کشید و سپس او در مورد اهمیت توجه به چالش‌های اقتصادی افغانستان از سوی نامزدان انتخابات پارلمانی گفت:”تا زمانی که برای کاهش فقر و رشد اقتصادی در افغانستان برنامه نداشته باشیم، ما هیچ‌گاهی نمی‌توانیم فقر را کاهش بدهیم و نمی‌توانیم شغل‌زایی ایجاد بکنیم.”

هرچند مردم از کارکرد پارلمان کنونی و نیز دوره‌های پیشین این مجلس، چندان دل‌خوشی ندارند و به گفته بیشتر شهروندان، وعده‌های‌شان همچنان وعده باقی مانده است، اما شریک کردن چالش‌های گوناگون و نیز پاسخگو نگهداشتن نمایند‌گان مجلس از راه‌های مختلف، می‌توان امید به داشتن یک مجلس پاسخگو را همچنان زنده نگه داشت.

شاید یکی از راه‌ها این باشد که شهروندان افغانستان، با برنامه‌های مشابه “قهوه مزه دار با نامزدان” بتوانند فرصت سبک و سنگین کردن برنامه‌های نامزدان را بیابند. فرصتی که بدون شک در گزینش نمایندگان شایسته و بابرنامه، مردم را کمک قابل توجهی خواهد کرد.

حالا حق انتخاب با مردم است تا با نوشیدن فنجان قهوه‌ای با نمایند‌گان‌شان، از برنامه‌های آنان آگاه می‌شوند و یا همانند گذشته، به جای برنامه، دل به وعده‌های میان خالی خوش می‌کنند و رای‌شان را به سود آنانی می‌ریزند که اینک مهر معامله‌گری و نمایندگی بد از مردم بر پیشانی دارند.

آقای آریا تا حالا با شش نامزد جوان برای انتخابات پارلمانی از حوزه کابل  قهوه نوشیده و طرح‌هایش را با آنها در میان گذاشت است. عکس های از دیگر نامزان در ادامه می‌آید.

زکریا حسنی

هم رسانی