جنرال دوستم برای رهایی نظام الدین قیصاری به دیدار اشرف غنی به ارگ رفت

۸ اسد ۱۳۹۷ هشدار

پیش از چاشت امروز جنرال دوستم معاون نخست ریاست جمهوری به ارگ رفته و با رئیس جمهور غنی دیدار و گفتگو دارد. این دیدار پس از حدود پانزده ماه صورت می‌گیرد و در آن محمد سرور دانش و داکتر عبدالله عبدالله نیز حضور دارند.

یکی از نزدیکان جنرال دوستم به هشدار می‌گوید، آزادی نظامی الدین قیصاری، راه اندازی عملیات تصفیوی در ولایات شمال و شمال شرق افغانستان و بازگشت تمامی صلاحیت های معاون اول به دفتر آقای دوستم، محور اصلی این گفتگو و دیدار است.

این منبع نزدیک به معاون اول می‌گوید محاکمه افرادی که با محافظان نظام الدین قیصاری بدرفتاری کرده و دست به شکنجه و قتل آنها زده اند نیز در این بحث مطرح خواهد شد.

آقای دوستم هفته پیش به تاریخ ۳۲ سرطان پس از چهارده ماه تبعید در ترکیه به کابل باز گشت و در دفتر کارش به هوادارانش گفت، به زودی در مورد رهایی نظامی الدین قیصاری با رئیس جمهور صحبت می‌کند و اگر او آزاد نشود دوباره بر می‌گردد.

آقای دوستم به هوادارانش گفت:”مردم شمال خواهان برگشت دوستم و آزاد شدن فرمانده قیصاری بودند، امروز ما آمدیم، روز دیگه نظام الدین قیصاری هم می‌آید. اگر مشکل نظام الدین قیصاری را حل نتانستم پس میرم.”

آقای دوستم در آن زمان گفت که برخورد با نظام الدین قیصاری و محافظان‌اش یک عمل وحشیانه و غیر عادلانه بوده است. و بازداشت نظام الدین قیصاری در نتیجه گزارش‌های عقده مندانه شماری از افرادی صورت گرفته است که منافع شان با وجود قیصاری در ولایت فاریاب را با خطر رو به رو می‌دید. او گفت، کاری که با نظام الدین قیصاری و محافظان او شده است، افراد طالبان نیز انجام نداده بودند.

حکومت افغانستان که پیش از این، از بازگشت آقای دوستم به افغانستان جلوگیری می‌کرد و باری نیز هواپیما حامل او را اجازه نشست درمیدان هوایی مزار شریف را نداد، پس از بیست روز اعتراض گسترده مردمی در ۹ ولایت شمالی و شمال شرقی افغانستان و دو ولایت کابل و هرات، مجبور شد که برای آمدن جنرال دوستم با او گفتگو مذاکره کند.

اعتراضات ضد حکومت هواداران جنرال دوستم پس از آن آغاز شد که ماموران نظامی حکومت که لباس نظامیان ویژه ارتش را در تن داشتند، به تاریخ یازدهم سرطان امسال، نظام الدین قیصاری را همراه با ۲۷ محافظ اش در شهر میمنه بازداشت کرده و به کابل انتقال دادند.

این اعتراضات زمانی بیشتر و جدی تر شد که تصاویر ویدیویی از شکنجه سخت افراد نظام الدین قیصاری در رسانه‌ها نشر نشد و اعتراض کننده‌گان تمامی دفاتر حکومت به شمول دفاتر کمیسیون انتخابات در شمال افغانستان را بستند.

نظام الدین قیصاری از کلیدی ترین فرمانده‌ها جنرال دوستم در ولایت فاریاب بود که بر علاوه فرماندهی پولیس ولسوالی قیصار، فرمانده عمومی خیزش های مردمی نیز بود. او یکی از جدی ترین چهره‌های ضد طالبان در شمال به ویژه در ولایت فاریاب بود که گفته می‌شود، هفت هزار نظامی داشت.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی