در سه هفته گذشته ۵۰ تن از داعشیان به نیروهای امنیتی ولایت جوزجان تسلیم شده اند

۹ اسد ۱۳۹۷ هشدار

با شدت گرفتن حملات جنگ‌جویان گروه طالبان بر مواضع افراد داعش در ولسوالی‌های درزاب و قوش تپه ولایت شمالی جوزجان که به هدف نابودی داعش از سه هفته به این‌سو ادامه دارد، دست­کم ۵۰ داعشی با سلاح‌های دست داشته شان به نیروهای امنیتی تسلیم شده اند. در تازه ترین مورد ۲۵ نفر از افراد این گروه روز گذشته به نیروهای امنیتی تسلیم شده و دو نفر نیز امروز خود شان را به نیروهای امنیتی تسلیم کرده اند.

نزدیک به یک ماه پیش، جنگ‌جویان طالبان از چندین ولایت شمالی و حتا برخی ولایات جنوبی به جوزجان در شمال افغانستان جمع شدند، تا افراد داعش را از این ولایت بیرون برانند.

در این مدت، بر علاوه تسلیم شدن ۵۰ جنگ‌جوی طالبان، بیشتر از ۲۵۰ جنگ‌جوی از هر دو طرف در این مدت کشته شده اند. یک هفته پیش، مسئولان امنیتی در ولایت جوزجان، کشته و زخمی‌های این دو گروه را ۳۰۰ نفر اعلام کرده بودند.

اکنون مقام های امنیتی می‌گویند، بیشتر از ۲۵۰ نفر از هر دو طرف در این مدت کشته شده و بیشتر از ۲۰۰ تن دیگر نیز زخمی شده اند.

این افرادی که به نیروهای امنیتی تسلیم شده اند، داعشیان بومی همین منطقه هستند.

مل پاسوال فقیرمحمد جوزجانی فرمانده پولیس ولایت جوزجان به هشدار می­گوید، بیشتر از سه هفته است که طالبان حملات گسترده­ی را در برابر داعشیان در ولسوالی درزاب راه اندازی کرده اند که در این مدت بخش‌های از مناطق تحت کنترول داعش نیز به تصرف طالبان درآمده است.

فرمانده پولیس جوزجان می­افزاید، در جریان روزهایی که حملات افراد طالبان ادامه دارد، تا اکنون ۵۰ داعشی که تمامی شان داخلی و باشنده‌گان محل می‌باشند، با سلاح‌های دست داشته شان به نیروهایی امنیتی تسلیم شده اند.

این مقام امنیتی افغان علاوه می­کند که مولوی حبیب الرحمان فرمانده داعش در شمال افغانستان با شماری از جنگ­جویان خارجی این گروه هم اکنون نیز در ساحات سردره، اولاد و مغول ولسوالی درزاب در برابر طالبان می­جنگند.

او می‌افزاید که جنگ‌جویان داعش در این مناطق پناه‌گاه مستحکمی دارند و به نظر می رسد، طالبان به این زودی نمی‌تواند از شر این گروه در جوزجان راحت شوند.

ولسوالی درزاب؛ خاست‌گاه داعش

ولسوالی درزاب ولایت جوزجان در شمال افغانستان خاست‌گاه و مرکز اصلی گروه داعش به شمار می‌رود. این گروه دو سال پیش، با ایجاد پایگاه در منطقه سردره ولسوالی درزآب، شروع به جلب و جذب افراد جنگ‌جو کرد.

در این مدت بارها گزارشهای در مورد نحوه برخورد این گروه با مردم محل به نشر رسید. از جمله این که افراد داعش، کودکان مردم را از مساجد به زور می‌برند و به آنها حملات انتحاری و تروریستی آموزش می‌دهند.

در کنار این، افراد داعش در این منطقه، زنان و دختران جوان مردم را با خود برده و بر آنها تجاوز می‌کنند. شماری از زنان نیز به نکاح افراد این گروه در می‌آیند.

دیری نگذشت که مقام های امنیتی جوزجان از حضور افراد خارجی داعش در این ولسوالی خبر دادند. سال گذشته پولیس ولایت جوزجان اعلام کرد که شماری از افرد چچنی، ازبیکستان، فرانسوی و الجزایری در ولایت جوزجان آمده و به جنگ‌جویان این گروه آموزش های نظامی می‌دهند.

افراد داعش پس از یک سال حضور در ولایت جوزجان، تبدیل به یک قدرت جدی در شمال افغانستان شدند و فعالیت این گروه از مرز ولایت جوزجان گذشته و به ولایت های سرپل، فاریاب و کندز نیز کشانیده شد.

اکنون داعش بر علاوه ولایت جوزجان که مرکز اصلی این گروه است، در ولایت‌های سرپل، فاریاب، کندز و بدخشان نیز حضور دارند و گزارش‌های امنیتی حاکی از آن است که این گروه در نقاط مختلف این ولایات، مصروف سرباز گیری اند.

جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری که دو سال پیش به منظور سرکوب طالبان به ولایت شمالی فاریاب رفته بود، چندین بار از قدت گرفتن افراد داعش در شمال افغانستان نگرانی کرده اش مطرح را کرده بود.

در آن زمان دفتر آقای دوستم گفته بود که داعش در نظر دارند حدود ۷ هزار جنگ‌جوی خارجی این گروه را از کشورهای خاور میانه در شمال افغانستان انتقال داده و در آن‌جا جابجا کند.

افزون بر دفتر آقای دوستم، در آن زمان مقام‌های امنیتی جوزجان نیز از حضور صدها خانواده‌ای خارجی داعش به رهبری پسر طاهر یولداش رهبر حرکت اسلام ازبیکستان در ولایت جوزجان خبر داده بودند که به منظور سازماندهی و جذب نیرو برای داعش به این ولایت آمده بودند.

اکنون منابع امنیتی شمال داعشیان در ولایت جوزجان را بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر عنوان می‌کنند و تأکید دارند که احتمالا افراد دیگر این گروه که به صورت پراکنده در ولایت‌های سرپل، فاریاب، کندز و بدخشان نیز حضور دارند، چیزی در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر باشند.

محراب الدین ابراهیمی

هم رسانی