Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
سیگار: فرید حمیدی در کشانیدن افراد زورمند به میز محاکمه ناتوان بوده است |

سیگار: فرید حمیدی در کشانیدن افراد زورمند به میز محاکمه ناتوان بوده است

۱۰ اسد ۱۳۹۷ هشدار

سیگار یا اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان می‌گوید که حکومت افغانستان هنوز هم اراده کافی برای مبارزه با فساد اداری ندارد. یافته‌های تازه سیگار نشان می‌دهد که حکومت افغانستان در امر مبارزه با فساد عمل‌کرد ضعیف و ناقض داشته است. این اداره گفته است:” بسیاری از قضایای فساد اداری به دلیل نبود اراده سیاسی هم‌چنان پوشیده باقی می‌ماند.”

سیگار در این گزارش خود هم‌چنان گفته است که نهادهای عدلی و قضایی افغانستان همانند گذشته تنها روی کاغذ ادعا می‌کنند که علیه فساد مبارزه جدی می‌کنند، اما در عمل هیج‌ عمل‌کرد موثر برای مبارزه با فساد نداشته اند.

این اداره به طور نمونه از دادستان کل افغانستان انتقاد کرده و گفته است که آقای حمیدی برای کشاندن افراد پرنفوذ و زورمند به میز محاکمه ضعیف و ناتوان بوده است.

این درحالی است که نزدیک به دو و نیم سال قبل آقای حمیدی به عنوان دادستان کل افغانستان تعیین شد و انتخابات او به عنوان دادستان کل افغانستان با خوش‌بینی‌های به همراه بود. رئیس جمهور غنی نیز بارها گفته است که آقای حمیدی چهره ضد فساد است.

سیگار در گزارش تازه خود از کارکرد مرکز ویژه عدلی و قضایی مبارزه با فساد افغانستان نیز انتقاد کرده و گفته است که این مرکز تا حال توانایی اندکی از خود برای مبارزه با فساد نشان داده است و نهادهای همکار این مرکز از جمله وزارت داخله که مسئول بازداشت افراد متهم به فساد هستند، عمل‌کرد خاص نداشته اند.

اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اشت گفته است:” در مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد و اداره مبارزه با جرایم سنگین، فساد گسترده وجود دارد، زیرا حدود ۴۰ درصد دادستان‌های این مرکز در امتحان پولیگرافی (دروغ سنجی) ناکام مانده اند.”

بر بنیاد این گزارش، وزارت عدلیه امریکا اخیرا گفته است که عدم تمایل مسئولان وزارت داخله به بازداشت عاملان فساد اداری سبب شده است که بیشتر مأموران جلب افراد فاسد حکم جلب را نادیده بگیرند.

سیگار درحالی از کارکرد حکومت افغانستان ونهادهای عدلی و قضایی انتقاد کرده است که چندی بیش نیز این اداره گفته بود، حکومت افغانستان نتوانسته است جلو فساد افراد قدرت‌مند را بگیرد.

در گزارش تازه این نهاد آمده است که نیروهای امنیتی در بخش جلوگیری از سقوط مناطق بیشتر به دست طالبان مشکل دارند و موفق عمل نکرده اند. جان سپکو بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان گفته است:” نیروهای امنیتی افغانستان برای گسترش و حفظ اداره شان ناکام اند. هدف حکومت افغانستان تا پایان سال آینده، کنترل و داشتن نفوذ بر ساحاتی است که ۸۰درصد جمعیت افغانستان در آن زندگی می‌کنند. نیروهای دولتی در تلاش جلوگیری از سقوط مناطق بیشتر به دست طالبان اند و برای گسترش ساحات زیر کنترل شان ناکام بوده اند.”

اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش قبلی اش گفته بود که وزارت دفاع افغانستان به عنوان بزرگ‌ترین وزارت، در بخش مبارزه با فساد اداری هیج‌گونه استراتیژی واضح نداشته است. بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان افزوده بود که مبارزه با فساد اداری تنها در سطوح پایین حکومت وجود دارد، اما هیج‌گاهی جلو فساد افراد بلند پایۀ گرفته نشده است.

سیگار در حالی حکومت افغانستان را متهم به نداشتن ارداه کافی برای مبارزه با فساد کرده است، که این کشور هنوز هم در جایگاه سومین کشور فاسد جهان قرار دارد و یکی از دلایل اصلی رشد نکردم افغانستان، ریشه دواندن فساد در نهادها و اداره‌های دولتی این کشور است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی