یک جریان جدید سیاسی با رهبری اسدالله خالد اعلام موجودیت کرد

۱۱ اسد ۱۳۹۷ هشدار

یک جریان سیاسی جدید زیر نام “حرکت ملی امید سبا” با رهبری اسدالله خالد رئیس پیشین امنیت ملی  افغانستان امروز اعلام موجودیت کرد. آقای خالد چهرۀ ضد پاکستانی و رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان است که هدف یک حمله انتحاری در یکی از مهمانخانه‌های امنیتی ملی در شهر کابل نیز قرار گرفت.

او در این نشست گفت که حکومت وحدت ملی با چالش‌های جدی مواجه است و نبوده یک اراده قوی سبب شده است که با گذشت هرروز مشکلات افغانستان نیز افزایش پیدا کند. آقای خالد سران حکومت وحدت ملی را به قوم‌گرائی متهم کرده تأکید کرد که رئیس جمهور منافع شخصی خود بر منافع عامه مردم را ترجیح می‌دهد و این قابل قبول نیست.

به گفته‌ او اوضاع امنیتی افغانستان روز به روز بدتر می‌شود و حکومت وحدت ملی نیز پلان مشخص برای پایان دادن به اوضاع کنونی را ندارد. او تاکید کرد، اگر حکومت در پی مهارکردن اوضاع بد امنیتی جاری کشور است، باید مردم را به وحدت فرا بخواند و از اقدامات که سبب ایجاد جدائی میان اقوام می‌شود، جلوگیری کند.

این مقام پیشین امنیتی افغانستان گفت:” مشکلات سیاسی و امنیتی به اوج خودش رسیده و ما هرروز شاهد زیادتر شدن مشکلات هستیم، حکومت باید به این مشکلات نقطه پایان بگذارد.”

آقای خالد در بخشی از سخنان امروز خود در مورد انتخابات نیز حرفهای زد و گفت به هیج‌قیمتی اجازه نمی‌دهد، در انتخابات پیش‌رو مهندسی صورت گیرد.

او گفت هدف از ایجاد این جریان این است که در انتخابات آینده به صورت آگاهانه و با برنامه مشخص حضور داشته باشند، اما تاکید کرد که این جریان سیاسی در انتخابات پیش‌رو با هیج کس معامله پشت پرده نمی‌کند، و برای هیج کاندیدی نیز کمپاین نخواهد کرد، زیرا آنان خود برنامه‌های مشخص دارند.

آقای خالد افرود، در انتخابات آینده نقش خواهد داشت. او آماری ثبت نام کننده‌گان را نیز غیر واقعی دانست و گفت که ۹ میلیون ثبت نام کننده برای هیج‌شهروندی در افغانستان باور کردنی نیست.

رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان که ظاهرا از کارکرد حکومت و کمیسیون انتخابات خیلی ناراض هم است، می‌گوید که به هیج کس و یا گروه اجازه مداخله و مهندسی در انتخابات آینده را نخواهد داد. او تاکید کرد:”مردم افغانستان یک انتخابات شفاف و عادلانه را می‌خواهند ، اما اگر حکومت در پی مهندسی انتخابات باشد، این یک خوابَ، خیال و جنون خواهد بود.”

او هم‌چنان گفت حکومت فعلی در شرایطی می‌تواند بحران را مهار کند و مشروعیت لازم را داشته باشد که زمینه‌ی انتخابات شفاف پارلمانی و ریاست جمهوری را فراهم کند.

این جریان سیاسی در حالی اعلام موجودیت کرد که پیش از این نیز چندین جریان قدرت مند دیگر ایجاد شده است که همه در خط مقابل حکومت کنونی قرار دارند.

هفته پیش، بیش از ۳۰ حزب، جریان سیاسی و نهادها و جریان‌های مدنی، دور هم جمع شده و شورای ائتلاف نجات افغانستان را ایجاد کردند.

رازق اختیاربیگ 

هم رسانی