سفیر افغانستان در لندن: داعشیان پاکستانی تبار انگلیسی وارد افغانستان شده اند

۱۳ اسد ۱۳۹۷ هشدار

سید طیب جواد، سفیر افغانستان در بریتانیا گفته است که جنگ‌جویان انگلسی داعش، که بیشتر اصالت پاکستانی دارند، وارد شرق افغانستان شده اند.

آقای جواد در گفت‌وگو با روزنامه انگلیسی دیلی میل گفته است، این جنگ‌جویان داعش که شهروندان بریتانیا و اصالتا پاکستانی هستند، اخیرا در منطقه مرزی میان افغانستان و پاکستان دیده شده اند.

به باور او این افراد نه تنها که برای امنیت افغانستان یک تهدید بزرگ است، بلکه می‌تواند یک تهدید بزرگ علیه انگلستان نیز به شمار برود.

سفیر افغانستان در بریتانیا همچنان گفته است که حدود ۹۰۰ شهروند بریتانیا که به عراق و سوریه رفته بودند، نیز درحال حاضر در مورد محل بودباشِ هیج‌یک آنان اطلاع دقیقی در دست نیست و ممکن است این افراد هم به افغانستان رفته باشند.

به گفته‌ی آقای جواد،  افراد خارجی داعش درافغانستان اردوگاه‌های مجهز تمرینی دارند و با استفاده از افغانستان نیز به کشورهای دیگر افراد می‌فرستند. او تاکید کرد افراد خارجی داعش می‌توانند در هرنقطه دنیا فعالیت داشته باشند، زیرا شماری از این افراد با زبان و لهجه‌های محلی نیز بلدیت دارند.

سفیر افغانستان درکنار این که از موجودیت این افراد ابراز نگرانی کرد، هم‌چنان گفت که این افراد برای همیشه‌ درافغانستان نخواهند ماند، زیرا این گروه از افغانستان تنها به مقصد تولید جنگ‌جوی بیشتر استفاده می‌کنند.

او افزود:” این افراد متعلق به افغانستان نیستند و نمی‌توانند برای همیشه در این کشور باقی بماند، پس از چند ماه یا یک سال دوباره برمی‌گردند، زیرا نه مردم افغانستان از آنها استقبال کردند، و نه فرهنگی مشترک با مردم این کشور دارند.”

به باور او افغانستان کشوری است که در آن جنگ‌جویان داعش، تروریست‌های پاکستانی، جنگ‌جویان‌ طالبان و تولید کنندگان مواد مخدر به گونه گسترده حضور دارند، اما تاکید کرده که تمام کشورهای دنیا علیه هراس‌افگنان در افغانستان مبارزه خواهند کرد و نمی‌گذارند که افغانستان به بستر مناسب برای هراس‌افگنان خارجی مبدل شود.

این اظهارات درحالی صورت گرفته است که جنگ‌جویان خارجی داعش نزدیک به دوسال می‌شود که وارد افغانستان شده اند و بیشتر این افراد در ولایت‌های ننگرهار در شرق و جوزجان در شمال افغانستان در کنار داعشیان افغان، حضور دارند.

این گروه در دو سال گذشته چندین حمله بزرگ انتحاری را در کابل، ننگرهار، جوزجان و شماری از ولایات دیگر انجام داده اند که بیشتر غیر نظامیان هدف حملات آنها بوده اند.
هفته پیش رهبر این گروه در شمال افغانستان با بیشتر از ۲۰۰ جنگ‌جوی تحت امرش، پس از آن که افراد طالبان حلقه محاصره را بر آنها تنگ ساختند، به نیروهای امنیتی تسلیم شدند.

اما افراد این گروه هنوز هم در چندین ولایت افغانستان، از جمله در ولایت جوزجان، سرپل، بدخشان، کندز، فاریاب، کنر، ننگرهار، لوگر، غزنی، زابل، ارزگان و غور حضور دارند و مصروف سرباز گیری اند.

هم رسانی