سازمان جهانی صحت: درشش ماه ۵۴ حمله بر مراکز صحی انجام شده است

۱۴ اسد ۱۳۹۷ هشدار

مسئولان سازمان جهانی صحت گفته اند که تلفات کارمندان صحی درافغانستان درجریان شش ماه اول سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش چشم‌گیر یافته است. گزارش این نهاد که روز گذشته به نشر رسیده است، نشان می‌دهد که تلفات کارمندان صحی در افغانستان در شش ماه نخست امسال نسبت به شش ماه سال گذشته میلادی،  افزایش یافته است.

بر بنیاد گزارش این نهاد، در جریان شش ماه گذشته ۷ کارمند صحی در سراسر افغانستان کشته شدند که از این میان سه تن آن‌ها در سه ماه گذشته کشته شدند.

این گزارش می‌رساند که کارمندان صحی در افغانستان پس از سوریه و فلسطین بیشترین تلفات را متحمل می‌شوند و این مسله سبب شده است که افغانستان در جایگاه سه کشور قرار داشته باشد که کارمندان صحی در آن مصئونیت جانی ندارند.

مسئولان سازمان جهانی صحت تاکیدکرده اند که در شش ماه گذشته میلادی ۵۴ قضیه حمله برجان کارمندان صحی را ثبت کرده اند. این سازمان در گزارش تازه خود گفته است که در جریان شش ماه گذشته افزون بر کشته شدن کارمندان صحی، ۳۷ کارمند دیگر نیز در جریان انجام وظیفه ربوده شدند.

به باور کارمندان سازمان جهانی صحت، با گذشت هر روز میزان تلفات غیرنظامیان نیز افزایش می‌یابد و کارمندان صحی به گونه وحشت ناک به قتل می‌رسند.

دکتر دیودلی، یک تن از مسئولان این سازمان در جریان ارائه گزارش گفت که حمله گروه‌های هراس‌افگن بر کارمندان صحی با گذشته هر روز بیشتر خشن می‌شود.

او گفت:” کارمندان صحی در افغانستان همیشه با آزار و اذیت جدی رو به رو هستند و یک شمار دیگر این کارمندان از سوی طالبان ربوده می‌شوند که در بسیاری اوقات به قتل می‌رسند.”

ازسویی هم ریچارد پیپر کورن، نماینده سازمان جهانی صحت می‌گوید که کارمندان صحی نباید از سوی گروه‌های هراس‌افگن هدف حمله قرار بگیرند.

آقای پیپر کورن از گروه‌های طرف درگیر خواست تا قوانین جنگی را رعایت کنند و از هدف قرار دادن کارمندان صحی جلوگیری کنند.

سازمان جهانی صحت درحالی از افزایش حملات هراس‌افگنی بر افراد و نهادها صحی خبرداده است، که چندی پیش یوناما یا اداره هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد گزارش داده بود که در یک ماه گذشته بیش از ۵۰ حمله بر امداد گران صحی انجام شده است.

یوناما گفته بود که حمله بر گروه‌های امدادگر صحی نسبت به سال گذشته دو برابر شده است و بیشتر  از سوی گروه‌های هراس‌افگن به شمول نیروهای بین المللی هدف قرار گرفته اند.

هم رسانی