گروه داعش مسئولیت حمله بر مسجدی در شهر گردیز را بر عهده گرفتند

۱۴ اسد ۱۳۹۷ هشدار

گروه داعش گفته است که حمله به مسجد جامع خواجه حسن در شهر گردیز کار آنها بوده است. این گروه با نشر خبرنامه‌ای گفته است که افراد آنها نخست بر افراد حاضر در این مسجد تیر اندازی کرده و سپس حملات انتحاری انجام داده اند.

دو روز پیش، دو حمله کننده انتحاری در مسجد خواجه حسن در محله موسوم به بلندمنزل در شهر گردیز، نمازگزاران را هدف قرار دادند.

این رویداد ساعت یک و نیم بعد از ظهر روز جمعه اتفاق افتاد. زمانی که صدها نفر پس از ادای نماز جمعه می‌خواستند مسجد را ترک کنند.

دو حمله کننده داعش نخست با شلیک به محافظان مسجد، وارد مسجد شده و به نمازگزاران تیر اندازی کردند. بمب دستی انداختن و سپس هر دوی آنها، مواد همراه شان را منفجر ساختند.

این حمله در یک محله شیعه نشین در مرکز ولایت پکتیا در شهر گردیز رخ داد. این حمله ۳۵ کشته و بیشتر از ۸۰ زخمی بر جای گذاشت. وضعیت حدود بیست زخمی وخیم گزارش شده است.

هر دو حمله کننده لباس زنانه به تن کرده بودند.

این مرگبارترین حمله به جان غیر نظامیان شیعه مذهب پس از حملات سال گذشته در کابل است. یا دست کم در سال روان خورشیدی است. هر چند در روز اول امسال، یک حمله کننده داعش در غرب کابل، خونبارتر از این رویداد را رقم زد. جوانان که برای تجلیل از جشن نوروز به زیارت سخی رفته بودند، هدف حمله کننده قرار گرفت.

ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان از ولایت‌های عمدتا پشتون نشین است و طالبان و شبکه حقانی در آن حضور گسترده دارند.

حملات هدف مند به شیعه مذهبان افغانستان از یکی دو سال به این سو آغاز شده است. این حملات به صورت مشخص اجتماعات هزاره‌ها و شیعه را در افغانستان هدف قرار داده اند. در ولایت هرات، در کابل، مزار و برخی نقاط دیگر.

مساجد زیادی در کابل هدف حمله قرار گرفتند. هیچ کدام از این حملات، پی گیری نشد و سرنخی از آن به دست نیامد. یا دست کم اگر حکومت چیزی به دست آورد با مردم شریک نساخت.

حمله روز گذشته با محکومیت حکومت افغانستان نیز رو به رو شد. هر چند حمله به اجتماعات شیعه‌ها خونبار تر از این حمله بوده است، اما این حمله پس از حمله طالبان به مراکز نظامی در این ولایت، خونبار ترین حمله بوده است.

حمله دو روز پیش، با واکنش‌های تند کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز رو به رو شده است. همه از حکومت انتقاد دارند و سران حکومت را یا به همدستی گروه های تروریستی متهم می‌کنند و یا به بی پروایی در قبال امنیت شهروندان افغانستان.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی