عبدالله عبدالله: با رهبر و اعضای تسلیم شده داعش مانند اسرای جنگی‌ برخورد می‌شود

۱۵ اسد ۱۳۹۷ هشدار

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان می‌گوید که به جنگ‌جویان گروه داعش هیج‌گاهی پناه داده نمی‌شود، زیرا آنان علیه دولت افغانستان می‌جنگند و از همین خاطر مورد پی‌گرد قانونی قرار خواهند گرفت.

آقای عبدالله که صبح امروز دوشنبه(۱۵اسد) در نشست شورای وزیران صحبت می‌کرد، گفت که گروه‌های هراس‌افگن به شمول داعش تا زمانی که علیه مردم می‌جنگند، دشمن مردم افغانستان هستند و هیچ ‌برتری ندارند.

رئیس اجرائی با اشاره به تسلیم شدن رهبر داعش در شمال افغانستان گفت تسلیم شدن به این معنا نیست که یک گروه با زیر فشار قرار گرفتن به دولت تسلیم شود و با آنها همانند یک شخص عادی برخورد شود. او تاکید کرد:” با افرادی داعش که در شمال افغانستان به نیروهای امنیتی تسلیم شدند، همانند یک اسیر جنگی برخورد می‌شود. نیروهای امنیتی باید متناسب با وضعیت با این افراد برخورد کند.”

آقای عبدالله هم‌چنان گفت که نیروهای امنیتی باید کرامت انسانی این افراد درنظر گرفته با آنها همانند یک اسیر جنگی برخورد کنند، زیرا این افراد ممکن است از این فرصت استفاده کند.

او تصریح کرد که باشنده‌گان ولایت سرپل نگران هستند که این افراد پس از تسلیمی بار دیگر دست به جنایت‌ نزنند، اما آقای عبدالله اطمنان داد که این افراد از نخستین روز تسلیمی شان به نیروهای امنیتی تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارند و هیج‌گاه زمینه جنایت دوباره برای شان داده نمی‌شود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که هفته‌ی گذشته مولوی حبیب الرحمان رهبر داعش در شمال افغانستان همراه با ۲۰۰ تن از افراد خود در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان به نیروهای امنیتی افغانستان تسلیم شدند.

مسئولان محلی گفته اند که این افراد درزمان حاکمیت شان در ولایت جوزجان مردم را به سختی شکنجه و آزار داده اند، خانه‌های مردم را به آتش کشیده و به زنان و دختران مردم تجاوز کرده اند. در کنار این، آنها با زور از مردم پول جمع آوری کرده و آنها را وادار به پذیرفتن عقاید سلفی کرده اند.

افراد این گروه در ولسوالی‌ درزآب و قوش‌تپه، دختران زیر سن را با زور به نکاح شان در آورده اند، کودکان خردسال را جذب گروه تروریستی خود کرده و از آنها به عنوان جنگ‌جو و انتحاری استفاده نموده و هر کسی نیز با تقاضای شان مخالفت کرده، کشته شده اند.

اما مفتی نعمت الله، معاون گروه داعش که به نیروهای امنیتی تسلیم شده است در گفتگوی اختصاصی با هشدار تمامی ادعاها بر علیه شان را رد کرده و تأکید کرده بود که کودکان خود به صفوف آنها پیوسته و به نیت جهاد سلاح برداشته بودند.

ولسوالی درزآب و قوش تپه در ولایت جوزجان، پایگاه مهم گروه داعش بودند. هفته پیش این گروه پس از سه هفته در محاصره طالبان، به  نیروهای امنیتی تسلیم شدند.

منابع محلی شمار افراد داعش در ولایت جوزجان را بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر عنوان می‌کردند که در میان آنها، ده‌ها تن از جنگ‌جویان خارجی این گروه نیز حضور داشتند که شهروندان ازبیکستان، چچن، فرانسه و الجزایر بودند و از کشورهای سوریه و عراق به شمال افغانستان آمده بودند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی