Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
نگرانی مقام‌های محلی از افزایش ناامنی در ولسوالی‌های مرزی ولایت بدخشان |

نگرانی مقام‌های محلی از افزایش ناامنی در ولسوالی‌های مرزی ولایت بدخشان

۱۵ اسد ۱۳۹۷ هشدار

بدخشان در شمال شرق افغانستان، با کشوهای تاجیکستان، چین و پاکستان مرز مشترک دارد. این ولایت از چند سال به این سو، مورد توجه جدی گروه‌های تروریستی قرار دارد و افراد و گروه‌های مختلفی در چندین ولسوالی این ولایت، مراکز امن و مطمئن برای شان ایجاد کرده اند.

مقام‌های محلی این ولایت می‌گویند، دست کم ۷۰ نفر از جنگ‌جویان ازبیک، چچنی و تاجیکی تنها در دره خستک ولسوالی جرم این ولایت در کنار جنگ‌جویان داخلی طالب و داعش حضور دارند و از سوی فردی به نام فرقان اویغور رهبری می‌شوند.

در کنار این که ولسوالی‌های وردوج و یمگان بدخشان، بیشتر از سه سال است که در کنترل کامل طالبان قرار دارند، ولسوالی‌های زیباک و شغنان این ولایت نیز در ماه‌های اخیر با تهدیدات بسیار بالا از آدرس جنگ‌جویان طالبان رو به رو اند.

ولسوالی زیباک که از راه کوتل توپ خانه به چترال پاکستان هم مرز است، یک بار سال گذشته و امسال نیز حدود ۲۰ روز پیش شاهد حملات شدید گروه طالبان بود که تلفات سختی را به نیروهای امنیتی نیز وارد کرد و سرانجام افراد طالبان عقب زده شدند.

امام محمد حیدری ولسوال زیباک به هشدار می‌گوید، با آنکه طالبان در عملیات ۲۰ روز پیش شان که بر مرکز ولسوالی زیباک حمله کردند با از دست دادن، ۳۰ جنگ‌جوی عقب نشینی کردند، اما هنوز خطرات جدی این ولسوالی را تهدید می‌کند و هر آن ممکن این گروه به مرکز ولسوالی حمله کنند.

آقای حیدری می گوید، موقعیت استراتیژیک و داشتن راه موتر به پاکستان، ولسوالی زیباک را به یک محلی مهم برای جنگ‌جویان داخلی و خارجی گروه‌های تروریستی تبدیل کرده و این گروه‌ها از جمله طالبان، در تلاش تصرف زیباک اند تا راه رفت و آمد شان را با استفاده از وسایط نقلیه به پاکستان باز نگه بدارند.

آقای حیدری می‌گوید:”کوتل توپ خانه فعلا به روی طالبان باز است. جنگجویان طالب از همین راه با استفاده از اسپ‌ها و به شکل پیاده از آن سوی مرز تجهیزات نظامی خود را به بدخشان میارند و از همین مسیر زخمی‌هایی خوده به پایگاه‌ها و مراکز شان در پاکستان انتقال می‌دهند.”

با این حال، عبدالله ناجی نظر یک عضوی شورای ولایتی بدخشان به هشدار می‌گوید، دسترسی داشتن طالبان به کوتل توپ خانه و رفت و آمد شان از این مسیر به چترال پاکستان، ولسوالی زیباک و چندین ولسوالی همجوار را با مشکل جدی امنیتی رو به رو کرده است.

این عضو شورای ولایت بدخشان می‌گوید:” طالبان داخلی و خارجی از همین مسیر رفت و آمد منظم به کشور پاکستان دارند و نبود پوسته‌های دایمی نیروهایی مرزی در کوتل توپ خانه سبب شده که افراد طالبا با خیال راحت در این ولسوالی و در همی مسیر رفت و آمد کنند.”

به گفتۀ آقای ناجی، موجودیت پایگاه‌ها و مراکز دایمی طالبان در ولسوالی‌های وردوج و یمگان این ولایت، سبب افزایش ناامنی‌ها در ولسوالی‌های مرزی بدخشان به ویژه ولسوالی زیباک و شغنان شده است.

افزون بر این، گسترش ناامنی‌ها در بدخشان سبب شده است که از سه هفته به این سو، بازار مشترک میان افغانستان و تاجیکستان نیز در ولسوالی زیباک بدخشان به روی مردم بسته شود.

اما ثناوالله روحانی، سخن‌گوی پولیس بدخشان به هشدار می‌گوید نیروهای امنیتی عملیات مشترکی را در ولسوالی شغنان و زبیاک راه اندازی کرده اند و این دو ولسوالی‌، از حضور طالبان پاکسازی شده اند. ادعای که ولسوالی زیباک و دیگر مقام های محلی ولایت بدخشان بر خلاف آن را به هشدار می‌گویند.

آقای روحانی می‌گوید:” نیروهایی امنیتی به این ولسوالی‌ها اعزام شده اند و اکنون تهدیدات بر طرف شده است.”

به گفته او طالبان با متحمل شدن تلفات سنگین از ولسوالی زیباک شکست خورده اند و از راه توپ خانه فرار کرده اند.

سخنگوی پولیس بدخشان نیز کوتل توپ خانه را تهدید بزرگ می‌داند و می‌گوید کمبود نیروی سرحدی در این بخش، آن‌ها را با مشکل رو به رو کرده است و تنها یک کندک از نیروهای سرحدی در این منطقه مستقر هستند که با توجه به شمار افراد طالبان و تهدیدات بالای تروریستی، این مقدار نیرو کافی نیست.

ولسوالی هایی وردوج و یمگان که به گفته مقام‌های محلی از پایگاه‌های مهم طالبان داخلی در ولایت بدخشان به حساب می‌روند، سبب نا امن شدن ولسوالی‌های دیگر مرزی این ولایت شده است و دوام حضور طالبان در این ولسوالی‌ها وضعیت امنیتی بدخشان را به چالش کشیده است.

اما ناامنی‌ها در ولایت بدخشان تنها از آدرس طالبان داخلی و خارجی و یا افراد گروه داعش نیست. گروه‌های مسلح غیر مسئول که بیشتر کار شان استخراج معاون ارزش مند این ولایت هست، نیز تبدیل به درد سر دیگری نیروهای امنیتی و حکومت محلی شده است.

بر اساس گزارش‌ها، همین اکنون نزدیک به پنج گروه از افراد مسلح غیر مسئول در این ولایت مناطقی را در کنترل خود دارند و با ایجاد ناامنی و حملات پی‌هم به نیروهای امنیتی، سرگرم استخراج معادن این ولایت هستند.

پیش از این نیز، بارها گزارشهای نشر شد که شماری از نماینده‌گان مردم بدخشان در پارلمان افغانستان نیز در این ناامن ساختن ولایت بدخشان دست دارند و دست کم دو عضو مجلس که از ولایت بدخشان هستند، متهم به داشتن افراد مسلح غیر مسئول اند که سرگرم قاچاق سنگ‌های قیمتی این ولایت به پاکستان هستند.

محراب الدین ابراهیمی

هم رسانی