وزارت داخله: ۱۶ جنگ‌جوی طالبان در ولایت فاریاب کشته و زخمی شدند

۱۵ اسد ۱۳۹۷ هشدار

وزارت داخله افغانستان گفته است که ۱۰ تروریست طالب در ولایت فاریاب کشته شده اند. درخبرنامه‌ی که امروز دوشنبه(۱۵ اسد) از سوی وزارت داخله افغانستان به نشر رسیده، آمده است که شب گذشته شماری از جنگ‌جویان طالب بر پاسگاه های امنیتی در مربوطات ولسوالی دولت آباد ولایت فاریاب حمله تهاجمی کردند که در نتیجه ۱۰ جنگ‌جوی این گروه کشته شده و ۶ تن دیگر نیز زخمی گردیده اند.

در این خبرنامه آمده است که اجساد همه‌ی این افراد همراه با مقداری از جنگ‌ افزار در میدان جنگ باقی مانده است. وزارت داخله افغانستان گفته است که در جریان درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان به نیروهای امنیتی و مردم محل هیج آسیبی نرسیده است.

وزارت داخله در حالی از کشته و زخمی شدن ۱۶ طالب در ولایت فاریاب خبر می‌دهد که روز گذشته، گزارش شد در حمله طالبان بر یک پاسگاه امنیتی نیروهای ارتش، در ولسوالی غورماچ این ولایت، ۱۲ سرباز ارتش کشته و زخمی شدند.

عبدالمنان قاطع عضوی شورای ولایتی فاریاب به هشدار گفته بود که دو شب پیش در حمله گروه طالبان بر پاسگاه امنیتی نیروهایی ارتش در منطقه آنتن ولسوالی غورماچ، ۶ سرباز ارتش کشته شده و ۶ سرباز دیگر زخمی شدند. آقای قاطع افزوده بود که یک سرباز ارتش در این رویداد ناپدید شده است.

هر چند مقام های قول اردوی ۲۰۹ شاهین این ادعای مقام های محلی را رد کرده بودند. ولایت فاریاب در شمال افغانستان از ولایت‌های به شدت ناامن است و طالبان در این ولایت حضور بسیار چشم‌گیر دارند.

در این ولایت، ولسوالی های کوهستان و غورماج از ناامن ترین و استراتیژیک ترین ولسوالی‌ها در این ولایت هستند که در مرز و مسیر ارتباطی با ولایت ناامن بادغیس قرار دارند.

گروه طالبان در دو – سه سال اخیر، حضور بسیار چشم گیر در ولسوالی غورماچ پیدا کرده اند و ولسوالی کوهستان این ولایت همین اکنون در تصرف طالبان اند.

دو سال پیش، معاون نخست ریاست جمهوری آقای جنرال دوستم نیز در ولسوالی غورماچ هدف یک کمین طالبان قرار گرفت که در آن بیشتر از ۲۰ تن از بهترین و نزدیک ترین افراد و فرمانده‌هانش را از دست داد.

ولسوالی غورماچ نیز مانند کوهستان در دو سال گذشته سه بار به گونه کامل به دست طالبان سقوط کرده و همین اکنون نیز در وضعیت نامناسب قرار دارد و احتمال سقوط آن به دست طالبان بسیار بالا است.

هر چند ارتش در شمال می‌گوید نگران وضعیت موجود در این ولسوالی‌ها نیست و وضعیت در کنترل آنها قرار دارد.

هم رسانی