بیشتر از یک میلیون و دوصدهزار کودک در افغانستان به دلیل ناامنی واکسن نخواهند شد

۱۶ اسد ۱۳۹۷ هشدار

وزارت صحت عامه گفته است که به دلیل ناامنی‌ها در سال جاری بیشتر از یک میلیون کودک از واکسن شدن باز خواهند ماند.

داکتر میوند احمدزی رئیس برنامه پولیس در وزارت صحت عامه به رادیو آزادی گفته است که، بر اساس برنامه این وزارت، حدود ۸٫۷ میلیون کودک در ولایت‌های مختلف افغانستان واکسن خواهند شد و بیشتر از یک میلیون کودک  نیز به دلیل ناامنی‌ها از واکسن شدن باز می‌مانند.

داکتر میوند احمدزی گفته است:” در این کمپاین بیشتر از هر کمپاین دیگر ما نسبت به سالهای گذشته نگران هستیم. در این کمپاین ما زیاتر از یک ۱٫۲ میلیون طفل در ولایات مختلف افغانستان به نسبت محدودیتی که از سوی مخالفین مسلح دولت در برخی از ولایت‌های افغانستان وضع شده است از واکسن باز می مانند.”

این کودکان بیشتر در ولایت‌های جنوبی کندهار، زابل، هلمند و ارزگان از واکسن باز خواهند ماند و در ولایت‌های سرپل در شمال و بادغیس در شمال غرب افغانستان نیز شماری زیادی از کودکان واکسن نخواهند شد.

وزارت صحت عامه گفته است که در ولایت‌ هلمند، ۵۴۴ هزار کودک، در ولایت کندهار، ۱۱۸ هزار کودک، در ولایت زابل، ۱۴۴ هزار کودک و در ولایت ارزگان نیز ۱۳۲ هزار کودک واکسن نخواهند شد.

همچنان در ولایت‌ بادغیس، ۱۴۴ هزار کودک و در ولایت سرپل بیشتر از ۵۱ هزا کودک، به دلیل مشکلات امنیتی، از واکسن پولیس باز خواهند ماند.

وزارت صحت عامه گفته است که در پلان این وزارت در کمپاین پیش‌رو، قرار بود که ۹٫۹ میلیون کودک زیر پنج سال واکسن شوند، اما به دلیل مشکلات امنیتی، بیشتر از ۱٫۲ میلیون کودک در کمپاین خانه به خانه از واکسن باز خواهند ماند.

وزارت صحت عامه همچنان گفته است که در این کمپیاین، درکنار واکسن خانه به خانه، برای کودکان کپسول‌های ویتامین A نیز داده خواهد شد.

این ۱٫۲ میلیون کودک در حالی در افغانستان در برنامه جدید وزارت صحت افغانستان به دلیل ناامنی از واکسن باز خواهند ماند، که افغانستان هنوز هم در جمع سه کشوری در جهان است که در آن واقعات پولیو وجود دارد و بیشتر این واقعات در ولایت‌های جنوب افغانستان ثبت شده اند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی