سیماسمر : بیشتر زندانیانی که به نام اعضای حزب اسلامی آزاد شده‌اند، اعضای طالبان‌اند

۱۷ اسد ۱۳۹۷ هشدار

رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان می‌گوید که بیشتر زندانیان آزاد شده به نام اعضای حزب اسلامی، اعضای گروه طالبان هستند.  این افراد که  در چهارچوب توافق سیاسی بین دولت و حزب اسلامی حکمتیار، آزاد شده اند، پیش از این نیز مورد انتقاد بوده است.

داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان روز گذشته در نشستی در شهر مزار شریف، از برنامه صلح دولت با حزب اسلامی انتقاد کرده و گفته است که نبود نظارت درست بر این برنامه سبب شده است، تا فرصت رهایی افراد طالبان با نام اعضای حزب اسلامی، فراهم شگردد.

رئیس حقوق بشر همچنان گفته است که آزادی طالبان به نام حزب اسلامی، مشکلاتی جدی امنیتی را نیز به وجود آورده است. خانم سمر گفته است:” پروسه صلح باید مردمی شود. کسانی که مرتکب نقض حقوق بشری شده اند، باید از مردم معذرت بخواهند.”

پیش از این نیز بارها گزارش‌های به نشر رسیده است که نشان می‌دهد افراد آزاد شده از زندان به نام حزب اسلامی، دوباره به گروه طالبان پیوسته و در مقابل حکومت افغانستان شروع به جنگ کرد اند.

این در حالیست که حدود دو ماه پیش، دولت افغانستان ۲۶۰ زندانی منسوب به حزب اسلامی را که در سالهای اخیر به جرم فعالیت های تروریستی و ضد امنیت داخلی و خراجی بازداشت شده بود، مطابق به توافق نامه صلح حکومت با حزب اسلامی از بند رها کرد.

ساعاتی پس از رهایی این زندانیان، گلبدین حکمتیار، رهبر این حزب در نشست خبری با استقبال از این اقدام دولت گفت، آرزو دارد تمامی زندانیان این حزب از بند رها شوند.  از میان این ۲۶۰ زندانی، حدود ۸۵ نفر شان از زندان بگرام و بقیه از زندان پلچرخی آزاد شدند.

از ابتدایی توافق حکومت با حزب اسلامی تا اکنون، ۵۱۰ زندانی حزب اسلامی در چهار مرحله از زندان آزاد شده اند. شماری از چره‌های خطرناک این زندانیان دوباره به جنگ با حکومت روی آورده و از سرنوشت شمار دیگر هنوز خبری در دست نیست.

آزاد سازی زندانیان خطرناک و تروریست زیر نام زندانیان حزب اسلامی، همواره با انتقادهای رو به رو بوده است. نهادهای حقوق بشری و فعالان عدالت انتقالی مدعی اند که آزادی این افراد به معنای بی حرمت با حقوق نقض شده‌ای افرادی اند که از ادرس این زندانیان خطرناک صدمه دیده اند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی