بانک جهانی: انتخابات پیش‌رو دست‌آوردهای افغانستان در زمینه اقتصادی را به خطر می‌اندازد

۱۷ اسد ۱۳۹۷ هشدار

بانک جهانی می‌گوید که حکومت افغانستان در یک سال گذشته توانسته است درآمد خوبی نسبت به سال‌های گذشته داشته باشد، اما انتخابات پیش‌رو ممکن است این دستاوردها را به خطر مواجه کند.

درگزارش تازه‌ی که ازسوی بانک جهانی نشر شده، آمده است که درآمد حکومت افغانستان در پایان سالی مالی گذشته نسبت به هر زمانی دیگر بیشتر بوده است، اما این نهاد تاکید می‌کند که بی‌ثباتی‌های سیاسی که ممکن است پس از انتخابات پارلمانی وریاست جمهوری اتفاق بیفتدد، شاید همه‌ی این دست‌آوردها را ازبین ببرد.

در این گزارش هم‌چنان آمده است که رشد اقتصادی زمانی امکان پذیر است که اصلاحات جدی در زمینه‌ی کسب و کار به میان آید، و این اصلاحات نیز بر برگزاری انتخابات خوب و شفاف وابسته است.

بانک جهانی تاکید کرده است که بی ثباتی سیاسی و کاهش کمک‌ها مالی جهانی پس از انتخابات ۲۰۱۴ بی‌باوری‌های زیادی را نزد مردم ایجاد کرده است و تقریبا مردم را نسبت به آینده شان بی‌باور ساخته است.

به باور این نهاد مشکلات پس از انتخابات، بی‌باوری نسبت به شرایط کار، خشک‌سالی و کُندشدن فعالیت‌های اقتصادی از عمده ترین عواملی است که ممکن رشد اقتصادی افغانستان را به چالش مواجه کند.

این درحالی است که تولید ناخالص داخلی افغانستان پس از سال‌های زیادی توانسته است به بیش از ۲٫۷ درصد برسد که این نشان دهنده رشد اقتصادی این کشور است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان در ۲۸ ماه میزان سال روان و پس از آن انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۳۱ حمل سال آینده برگزارشود.

چندی پیش سیگار یا اداره بازرس ویژه امریکا برای افغانستان نیز گزارش داده بود که افغانستان در جمع بدترین کشورهای جهان برای سرمایه‌گذاری های کوچک است.

درگزارش سیگار هم‌چنان آمده است که افغانستان در سرمایه گذاری‌های کوچک از رتبه ۴۲ به رتبه ۱۰۷ سقوط کرده است.

هم رسانی