دولت افغانستان پس از ۲۶ سال، کنترل فضای این کشور را به دست گرفت

۱۸ اسد ۱۳۹۷ هشدار

ریاست جمهوری مدعی است که پس از ۲۶ سال، فضای افغانستان مستقیما به کنترل حکومت این کشور درآمده است. ریاست جمهوری گفته است که با نصب یک سیستم رادار پیش‌رفته در میدان هوایی بین المللی کابل، کنترل فضای افغانستان که از ثور ۱۳۷۱ از کنترل دولت خارجی شده بود، پس از این از سوی حکومت افغانستان کنترل می‌گردد.

شاه حسین مرتضوی معاون سخن‌گوی حکومت وحدت ملی گفته است که با استفاده از این رادار پیشرفته که در کمتر کشوری وجود دارد، حکومت افغانستان بر کل فضای این کشور کنترل خواهد داشت.

آقای مرتضوی به رسانه‌ها گفته است که دولت امیدوار است با استفاده از این سیستم، از فضای افغانستان به عنوان یک چهار راه اقتصادی در منطقه استفاده شود و درآمد و تجارت هوایی در افغانستان نیز افزایش یابد.

این سیستم رادار پیشرفته، شامل شبکه‌ای است که در ۳۶ منطقه در سراسر افغانستان نصب شده و از طریق آن تمام حریم هوایی افغانستان کنترل خواهد شد.

محمود شاه حبیبی رئیس اداره هوانوردی ملکی افغانستان به بی بی سی گفته است که هزینه ابتدایی این سیستم حدود ۳۰ میلیون دالر بوده و سالانه ده میلیون دالر بودجه برای حفظ و مراقبت آن نیاز است.

رئیس اداره هوایی نوردی همچنان گفته است که انتقال کنترل حریم فضایی افغانستان از نیروهای ناتو و امریکایی در اوایل سال ۲۰۱۶ به دولت افغانستان صورت گرفته بود، اما تا اکنون خارجی ها نیز در مدیریت این بخش افغانستان را همکاری می‌کردند.

محمود شاه حبیبی گفته است:” قبلا در بخش کنترل حریم فضایی خارجی‌ها هم کار می کردند و فعلا افغان‌ها آموزش دیده و در حال آموزش هستند، حالا امور بشتر آن به دست افغان‌ها است و اکنون هم ظرفیت سازی ادامه دارد.”

حریم هوایی افغانستان در حالی امروز رسما به کنترل حکومت درآمد که در چند ماه گذشته اداره هوانوردی ملکی افغانستان به گونه امتحانی از سیستم تازه نصب شده استفاده کرده است.

حکومت افغانستان می‌گوید که با استفاده از این سیستم رادار پیشرفته، هر هواپیمایی که وارد فضای افغانستان شود، دیده و کنترل می‌شود و این سبب مصئون شدن حریم فضایی افغاسنتان خواهد شد. هرچند اداره هوا نوردی می‌‌پذیرد که ممکن این سیستم شماری از هواپیماهای پیشرفته نظامی را دیده نتواند و به زودی رادار نظامی نیز در افغانستان نصب خواهد شد.

دولت افغانستان امیدوار است که تا یکی دو سال آینده درآمد افغانستان از ادرس ترافیک فضایی تا مرز ۲۰۰ میلیو دالر در سال افزایش یابد.

هم رسانی