عبدالله عبدالله: کمیته تدارکات ملی در چهار سال گذشته، ۵۰ میلیارد افغانی صرفه جویی کرده است

۱۸ اسد ۱۳۹۷ هشدار

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان می‌گوید که کمیته تدارکات ملی افغانستان در گذشته با مشکلات زیادی مواجه بود که در بسیاری اوقات سبب تاخیر پروژه‌های انکشافی می شد.

آقای عبدالله که امروز پنج‌شنبه (۱۸ اسد) در نشست تدارکات ملی صحبت می‌کرد، گفت که کمیته ملی تدارکات در شرایط خیلی بحرانی، چهار سال پیش‌ شروع به کار کرد. به گفته‌ی او در شرایط که در هیج نهاد دولتی شفافیت وجود نداشت.

او هم‌چنان گفت که کمیته تدارکات در جریان چهار سال گذشته ۳۳۳۰ قرارداد را به امضا رسانیده است و توانسته که ۵۰ میلیارد افغانی را نیز صرفه جویی کند. به باور عبدالله عبدالله، هرچندی کمیته تدارکات ملی در سال‌های گذشته پیشرفت‌های خوبی داشته است، اما هنوز مشکلات زیادی در کار این نهاد وجود دارد که با گذشت زمان حل خواهد شد.

آقای عبدالله با اشاره به تدارکات اجناس گفت که هنوز هم مشکلات زیادی در تدارکات نهادهای امنیتی ودفاعی وجود دارد، هنوز شفافیت در قراردادهای این نهادها وجود ندارد. رئیس اجرائی تصریح کرد که شفافیت در تدارکات ملی تولیدات داخلی را افزایش می‌دهد و زمینه تقویت سکتور خصوصی را فراهم می‌کند.
او هم‌چنان گفت، باوجود تمامی پیشرفت‌های که در عرصه تدارکات انجام شده است، اما هنوز صد درصد نمی‌توان ادعا کرد که در کمیته تدارکات شفافیت کامل وجود دارد.

از سوی دیگر همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه افغانستان گفت که کمیته تدارکات افغانستان در چهارسال گذشته پیشرفت های زیادی داشته است، که سبب شفافیت در قرارداد ها شده است.

آقای قیومی که در نشست امروز کمیته تدارکات اشتراک کرده بود، هم‌چنان گفت که این کمیته در چهار سال گذشته ۱۵۹ جلسه داشته است که در این مدت ۲۶۹۸ قرارداد به گونه شفاف به امضا رسیده است.

وزیر مالیه افغانستان افزود که از تدارکات به عنوان ابزار انکشافی استفاده می‌شود، یعنی در این پروسه اولویت داده می‌شود. قای قیومی تصریح کرد که پس از این تمام اجناس و خدمات که نهادهای دولتی نیاز دارند، از سوی یک نهاد تامین خواهد شد.

سرپرست وزارت مالیه تاکید می کند که برای جلوگیری از ضیاع وقت، تمام اجناس از سوی یک نهاد تامین خواهد شد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی