جوزف ووتل: رهبر و اعضای تسلیم شده گروه داعش زندانیان حکومت افغانستان اند

۱۸ اسد ۱۳۹۷ هشدار

جوزف ووتل، فرمانده عمومی ارتش امریکا می‌گوید رهبر و جنگ‌جویان داعش که هفته گذشته به نیروهای امنیتی تسلیم شده بود، مهمانان با افتخار نیستند، بلکه زندانیان حکومت افغانستان هستند.

آقای ووتل روز گذشته در گفتگو با شبکه خبری ان بی سی امریکا گفته است که افراد تسلیم شده‌ی داعش به زندان‌های دولت افغانستان انتقال داده شده اند و همانند سایر مجرمین مورد پی‌گرد نهادهای عدلی و قضائی قرار خواهند گرفت.

این جنرال امریکائی تاکید کرده است که حکومت افغانستان به آنان اطمنان خاطر داده است که با این افراد همانند اسرای جنگی رفتار صورت گرفته و با در نظر داشت قانون با آنان برخورد خواهند شد.

این درحالی است که روز دوشنبه هفته جاری عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی نیز گفت که به جنگ‌جویان داعش هیج‌گاه پناه داده نمی‌شود، زیرا این افراد سال‌ها علیه حکومت افغانستان جنگیده اند، از همین خاطر مورد پی‌گرد قانونی قرار خواهند گرفت.

آقای عبدالله تاکید کرد با افرادی داعش که در شمال افغانستان به نیروهای امنیتی تسلیم شده اند، همانند یک اسیر جنگی برخورد می‌شود.

فرمانده عمومی ارتش امریکا در مورد ادعای روز نامه نیویارک تایمز در مورد این که افراد داعش پس از تسلیم شدن در یک مهمان خانه نگهداری می‌شوند و آنان اجازه صبحت با تلیفون را نیز پیدا کرده اند، گفت که این وظعیت تنها برای لحظاتی کوتاه بوده است، که مسئولان امنیتی درگیر انتقال این افراد به زندان بوده است.

آقای ووتل در ادامه گفت که مقامات حکومت افغانستان اجازه هم‌کاری و دست‌رسی را در تحقیقات این افراد خواهند داد تا نیروهای امریکائی به عنوان حامی افغانستان از چگونگی بازرسی این افراد اطلاعات داشته باشند.

به گفته‌ی این جنرال ارشد امریکائی حکومت افغانستان و امریکا بیشتر از پیش مصمم است تا علیه گروه‌های هراس‌افگن ازجمله داعش در افغانستان مبارزه کنند و تا نابودی این گروه‌ها همچنان در کنار مردم افغانستان بمانند.

به باور او داعش آن ابهتی را که در سال گذشته داشت دیگر ندارد، زیرا این افراد در جریان یک سال گذشته بارها از سوی نیروهای امریکائی و ارتش افغانستان هدف حملات مرگبار هوائی و زمینی قرار گرفته اند.

فرمانده عمومی ارتش امریکا باورمند است که تسلیم شدن رهبر داعش  با بیش از دوصد تن از جنگ‌جویان این گروه در ولایت جوزجان نیز، در نتیجه فشارهای بوده است که ازجانب امریکا بالای این گروه وارد شده است.

این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که هفته‌ی گذشته مولوی حبیب الرحمان رهبر داعش در شمال افغانستان همراه با ۲۰۰ تن از افراد خود در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان به نیروهای امنیتی افغانستان تسلیم شدند.

این افراد پس از محاصره چند هفته‌یی از سوی جنگ‌جویان طالبان به دولت افغانستان تسلیم شدند. آنها متهم اند که خانه‌های مردم را آتش زد اند، افراد بی گناه غیر نظامی را به جرم سرباز زدن از تقاضاهای شان کشته اند، به زنان و دختران مردم تجاوز کرده و دختران و حتا پسران زیر سن را به زود به نکاح خود درآورده اند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی