ولسوال نهام نهاد طالبان برای ولسوالی شهدای ولایت بدخشان کشته شد

۱۸ اسد ۱۳۹۷ هشدار

مقام‌های امنیتی ولایت بدخشان می‌گویند، ولسوال نام نهاد طالبان مسلح برای ولسوالی شهدا این ولایت، با دو تن از همراهانش در کمین نیروهایی امنیتی کشته شده اند.

ثناوالله روحانی سخن‌گوی پولیس بدخشان به هشدار می‌گوید، محمد سنگریار ولسوال نام نهاد طالبان برای ولسوالی شهدا، شب گذشته در منطقه کورخو در مربوطات ولسوالی بهارک با کمین نیروهایی امنیتی روبرو شده و با دو تن از افرادش کشته شده است.

روحانی می‌گوید، سنگریار قصد داشت که تعدادی از طالبان خارجی را به طرف ولسوالی نُسی انتقال دهد که پس از آگاهی ارگانهای کشفی از سوی نیروهای امنیتی هدف قرار گرفته است.

به گفته او در این درگیری‌ها دو طالب دیگر زخمی شده اند.

این مقام طالبان در حالی در بدخشان کشته شده است، که افراد این گروه در دو روز گذشته حملات سنگینی را بر مناطقی از ولسوالی زیباک آغاز کرده و نگرانی‌ها نسبت به سقوط این ولسوالی بیشتر شده بود.

ولسوالی زیباک که از راه کوتل توپ خانه به چترال پاکستان هم مرز است، یک بار سال گذشته و امسال نیز حدود ۲۰ روز پیش شاهد حملات شدید گروه طالبان بود که تلفات سختی را به نیروهای امنیتی نیز وارد کرد و سرانجام افراد طالبان عقب زده شدند.

دو روز پیش امام محمد حیدری ولسوال زیباک به هشدار گفته بود، با آنکه طالبان ۲۰ روز پیش شان که بر مرکز ولسوالی زیباک حمله کردند با از دست دادن، ۳۰ جنگ‌جوی عقب نشینی کردند، اما هنوز خطرات جدی این ولسوالی را تهدید می‌کند و هر آن ممکن این گروه به مرکز ولسوالی حمله کنند.

بدخشان در شمال شرق افغانستان، با کشوهای تاجیکستان، چین و پاکستان مرز مشترک دارد. این ولایت از چند سال به این سو، مورد توجه جدی گروه‌های تروریستی قرار دارد و افراد و گروه‌های مختلفی در چندین ولسوالی این ولایت، مراکز امن و مطمئن برای شان ایجاد کرده اند.

مقام‌های محلی این ولایت می‌گویند، دست کم ۷۰ نفر از جنگ‌جویان ازبیک، چچنی و تاجیکی تنها در دره خستک ولسوالی جرم این ولایت در کنار جنگ‌جویان داخلی طالب و داعش حضور دارند و از سوی فردی به نام فرقان اویغور رهبری می‌شوند.

در کنار این، که ولسوالی‌های وردوج و یمگان بدخشان، بیشتر از سه سال است که در کنترل کامل طالبان قرار دارند، ولسوالی‌های زیباک و شغنان این ولایت نیز در ماه‌های اخیر با تهدیدات بسیار بالا از آدرس جنگ‌جویان طالبان رو به رو اند.

محراب ابراهیمی

هم رسانی