کشته شدن بیشتر از ۷۵ طالب در غزنی؛ جنگ‌جویان این گروه از مرکز شهر عقب زده شدند

۱۹ اسد ۱۳۹۷ هشدار

نیمه های شب گذشته صدها جنگ‌جوی گروه طالبان از چهار طرف بر شهر غزنی حملات شان را آغاز کردند. این گسترده ترین حمله طالبان بر شهر غزنی در چند سال گذشته بود. افراد این گروه به راحتی توانستند داخل شهر شده و چندین مأموریت پولیس و مناطق عمده این شهر را تصرف کنند.

افراد این گروه تا اکنون نیز در قسمت های از داخل شهر غزنی هستند و بر نیروهای امنیتی شلیک می‌کنند. مقام های غزنی اما گفته اند که حمله طالبان عقب زده شده است. این گروه تلفات مرگباری داشته اند. وزارت دفاع گفته است که بیشتر از ۱۵۰ طالبان در این حمله شان به شهر غزنی کشته و زخمی شده اند.

فرمانده پولیس غزنی گفته است که بیشتر از ۱۰۰ جنگ‌جوی طالبان را کشته اند. در گوشه های مختلف شهر روی جاده‌ها اجساد طالبان به فراوانی دیده می‌شود. فرمانده پولیس غزنی همراه با همراهان‌اش تصاویری زیادی از اجساد طالبان را نشر کرده اند

ارتش در ولایت غزنی شمار کشته‌های طالبان را بیشتر از ۷۵ نفر گفته است. دفتر مطبوعاتی لوای ارتش در ولایت غزنی گفته است:” طالبان نیمه شب گذشته از چندین استقامت بالای شهر غزنی حمله نموده بودند. تا فعلا توسط نیروهای امنیتی بیشتر ا ۷۵ تن طالب اجیر پاکستانی کشته شده اند. شهر در کنترل نیروهای امنیتی افغان قرار دارد. غزنی را همانند فراه قربستان طالبان خواهیم ساخت.”

فردید احمد مشعل فرمانده پولیس غزنی می‌گوید حمله طالبان بر شهر غزنی عقب زده شده است. او تأکید دارد که اکنون شهر در کنترل نیروهای امنیتی است.

اعضای شورای ولایتی غزنی می‌گویند که شماری از افراد طالبان در نزدیکی فرماندهی پولیس غزنی در منطقه بزازی و خواجه علی در خانه‌های مردم و مارکیت‌های تجاری جای گرفته و به نیروهای امنیتی شلیک می‌کنند.

همین اکنون جنگ در ساحات حوزه اول غزنی و مناطق حیدر آباد، در خارجی از محوطه شهر غزنی میان طالبان و نیروهای امنیتی جریان دارد. اما از شدت درگیری‌ها کاسته شده است.

به نظر می‌‌رسد، طالبان در این حمله به شدت صدمه دیده و تلفات جدی بر داشته است. نیروهای این گروه، آنتن‌های تلویزیونی و مخابراتی را در برخی از قسمت‌های شهر غزنی، تخریب کرده اند.

طالبان اکنون در قسمت‌های شمال و شمال شرق غزنی بر حملات شان متمرکز هستند. این گروه در تلاش آزاد ساختن زندانیان شان از زندان غزنی هستند. در زندان غزنی، صدها طالب خطرناک زندانی اند و احمالا اگر بتوانند آنها را آزاد کنند، نیروهای جنگی بیشتری به دست خواهند آورد.

طالبان شب گذشته و بامداد امروز، همزمان با وارد شدن به شهر غزنی، شماری از ساختمان‌ها را آتش زدند. منابعی در غزنی‌ می‌گویند که این گروه مراکز و پاسگاه‌های امنیتی را که تصرف کردند، به آتش کشیده اند.

تا هنوز از سقوط یک چرخبال ارتش در شهر غزنی نیز خبر داده شده است. طالبان گفته اند ده‌ها سرباز امنیتی را کشته اند، اما هنوز شمار تلفات نظامیان افغان در این حمله مشخص نیست.

شاهدان عینی در مناطق دور دست تر غزنی نیز می‌گویند که جنگ میان طالبان و نیروهای امنیتی در خارج از شهر غزنی در مناطق گنج و نقاط غربی شهر نیز جریان دارد. طالبان همزمان برعلاوه مرکز شهر، بر نقاط مختلف دیگر ولایت غزنی نیز حمله کردند.

گفته می‌شود که در این حمله، از ولایت‌های میدان وردک، زابل، پکتیا و شماری از ولایات دیگر نیز جنگ‌جویان این گروه برای سقوط دادن شهر غزنی به این ولایت آمده بودند.

سخن‌گویان حکومت در کابل نیز  اطمنان داده اند که غزنی سقوط نخواهد کرد و نیروهای امنیتی جلو حملات بشتر طالبان را خواهند گرفت.

غزنی در جنوب افغانستان از ولایت‌های به شدت ناامن است. این ولایت در شش ماه گذشته شاهد مرگبارترین حملات طالبان بر مراکز ولسوالی‌های اطراف شهر غزنی بوده است. طالبان دست کم تا حالا ۹ بار مراکز شماری از ولسوالی‌های این ولایت را سقط داده اند. بیشتر تمرکز این گروه، بر ولسوالی‌های شمال و شمال غرب شهر غزنی بوده است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی