کمیسیون شکایات انتخاباتی نام ۳۵ نامزد را از فهرست نامزدان حذف کرد

۲۱ اسد ۱۳۹۷ هشدار

کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان، نام ۳۵ نامزد که در میان شان افراد مشهور و مطرح نیز حضور دارند، را حذف کرد. فوزیه کوفی نماینده بدخشان، ملا تره خیل نماینده کوچی‌ها از کابل و ضیاءالحق امرخیل، فردی که متهم است تمامی جنجال‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۴ ریاست جمهوری به دلیل خلاف کاری‌ها و دست‌برد او در نتیجه انتخابات بود، نیز در میان افراد حذف شده اند. آقای امرخیل در آن زمان رئیس دبیر خانه کمیسیون مستقل انتخابات بود.

در لیستی که از سوی کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی به نشر رسیده، شماری دیگر از نماینده‌گان پیشین مجلس از جمله اکبر استانکزی از ولایت لوگر نیز در میان نامزدان حذف شده هستند. این افراد متهم اند که افراد مسلح غیر مسئول دارند و یا مرتکب کارهای غیر قانونی گسترده شده اند.

در کنار فوزیه کوفی، مریم کوفی خواهر او نیز در این لیست دیده می‌شود. این دو خواهر که در دوره پیش نیز عضو مجلس بودند، متهم اند که در ولایت بدخشان افراد مسلح غیر مسئول دارند و برادران این دو بانو متهم به داشتن افراد مسلح غیر مسئول و دست داشتن در قاچاق مواد مخدر و سنگ‌های قیمتی اند.

کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی از میان ۱۴۱ نفری که از لیست دور و دراز ۲۶۵۱ نفری در دوره مقدماتی حذف شده بودند، ۳۵ نفر را حذف کرده و به ۴۵ نفر دیگر نیز اخطاریه داده است.

از میان افراد حذف شده، ۱۲ نفر شان اعضای برحال مجلس نماینده‌گان هستند. پیش از این لیستی نیز به نشر رسیده بود که شمار دیگری از اعضای کنونی مجلس نیز در میان افراد حذف شده دیده می‌شدند.

پیش از این فوزیه کوفی در یک اعتراض، حذف شدن‌اش را اقدام سیاسی بر علیه او عنوان کرده بود و تأکید نموده بود که هیچ فرد مسلح غیر مسئول ندارد و کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی نیز به جای ارائه اسناد، در یک اقدام سیاسی او را حذف کرده است.

در کنار خانم کوفی، مولوی تره خیل نیز چند روز پیش اعتراض کرده بود. او در یک گردهم آیی که به گونه زنده نشر می‌شد، در صحبت تیلفونی با رئیس امنیت ملی هشدار می‌داد که اگر از فهرست نامزدان حذف شده باشد، راه‌های شرقی کابل را خواهد بست.

قرار است انتخابات پارلمانی در ۲۸ میزان امسال برگزار شود. راه یافتن به پارلمان افغانستان، آرزوی است که خیلی از افراد قدرت مند و جوانان تحصیل کرده از هر بخش، برای آن تلاش می‌کنند. بر اساس آمار کمیسیون انتخابات، شمار نامزدان برای انتخابات پارلمانی امسال، ۲۶۵۱ نفر هستند که از این میان، ۳۸۱ نفر شان زنان هستند.

در کنار این، خود برگزاری انتخابات نیز یک جنجال تازه است. احزاب سیاسی پا فشاری دارند که باید سیستم انتخابات تغییر کند و رای دهنده‌گان نیز بایومتریک شوند. زیرا به باور آنها تنها در این صورت است که سلامت انتخابات تضمین می‌گردد و از ریختن میلیون‌ها رای به گفتۀ آنها تقلبی و خیالی در صندوق های رای جلوگیری می‌گردد.

اما حکومت و کمیسیون انتخابات هر دو، این درخواست احزاب را هفته پیش رد کردند. در واکنش به این تصمیم حکومت و کمیسیون انتخابات، دو روز پیش احزاب سیاسی برای حکومت و کمیسیون انتخابات دو هفته مهلت دادند تا سلامت و شفافیت انتخابات را تضمین کنند.

در کنار این، احزاب سیاسی خواستار نظارت دقیق و جدی احزاب و نهادهای مدنی از روند انتخابات هستند. این احزاب و جریان‌های سیاسی مدعی اند که از بیشتر از ۹ نفری که کمیسیون انتخابات گفته برای اشتراک در انتخابات ثبت نام کرده اند، بیشتر از ۵ میلیون آن خیالی اند. ادعای که کمیسیون انتخابات آن را نمی‌پذیرد و خواستار ارائه اسناد هست.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی