شاهراه نمبر یک فاریاب؛ گذرگاه مرگ برای کارمندان دولتی

۲۱ اسد ۱۳۹۷ هشدار

شاهراه نمبریک ولایت فاریاب که از ولایت جوزجان تا شهر میمنه امتداد دارد، از دو سال به این‌سو دست­خوش نا امنی‌ها است. مقام‌های محلی و باشنده‌گان ولایت فاریاب می­گویند، گروه طالبان در بخش‌هایی زیادی از این شاهراه دست­رسی دارند و ایست‌های بازرسی در نقاط مختلف ایجاد می‌کنند.

راننده‌گانی که همه روزه از این مسیر رفت و آمد دارند به هشدار می­گویند، همه روزه در بخش‌هایی از شاهراه نمبر یک فاریاب، شاهد ایست‌هایی بازرسی افراد طالبان هستند. به گفته‌ی آنان، طالبان بیشتر از ولسوالی دولت آباد الی ۵ کیلومتری شهر میمنه هر ازگاهی ایست‌های بازرسی ایجاد می‌کنند و آن‌ها نیز بارها شاهد این وضعیت بوده و که طالبان افراد را بازرسی می‌کنند و اگر به کسی مشکوک شوند، آن را با خود می‌برند.

صبغت الله سیلاب معاون شورای ولایتی فاریاب نگرانی‌های مردم را تایید می‌کند و می­گوید، گروه طالبان در شاهراه نمبریک فاریاب “کاملاً مسلط هستند”

آقای سیلاب به هشدار می­گوید، از ولسوالی دولت آباد الی دو راهی خواجه قشری در ۵ کیلومتری شهر میمنه، طالبان تسلط دارند و به گونه دوامدار به منظور گیرآوردن افراد حکومتی ایست‌های بازرسی ایجاد می­کنند.

آقای سیلاب می‌گوید:”به استثنای دو تا سه تا تعمیر دولتی ولسوالی دولت آباد، شیرین تگاب و جمعه بازار و فرماندهی‌های محلی، دیگر تمام نقاط زیر سلطه طالب است. طالب هر لحظه در سرک‌ها و شاهراه نمبر یک چک پاینت افراز می‌کنند افراد و اشخاصی که گزارش داده می‌شود یا افراد حکومتی استند یا کارمند عادی دولتی تا یک ملازم، از موتر پایین می­کنن اختطاف می کند تیرباران می‌کنند، همی وضعیت جریان دارد.”

معاون شورای ولایتی فاریاب می­گوید، یک کارمند عادی دولتی هم مجبور است که بخاطر رفتن به کابل یا مزار شریف، هفته‌ها منتظر طیاره‌های دولتی باشد.

در این حال کریم یورش سخنگوی پولیس فاریاب از ادامه داشتن عملیات نظامی برای پاکسازی شاهراه نمبریک از وجود طالبان مسلح خبر می­دهد و می­گوید که تحکیم کاری و ایجاد پاسگاه‌های امنیتی جریان دارد.

آقای یورش به هشدار می­گوید، جنگ‌جویان طالبان با استفاده از فرصت و تاریکی شب بعضی وقت‌ها در شاهراه چک پاینت‌های ایجاد می‌کنند.

سخنگوی پولیس فاریاب می­افزاید، در کنار شاهراه مردم غیر نظامی زنده‌گی می­کنند و افراد طالبان در میان روستاها حضور دارند که به منظور آسیب نرسیدن برای مردم، عملیات پاکسازی به کُندی روبرو شده است.

وی می­گوید، برای پاک سازی کامل شاهراه از وجود طالبان مسلح پلان های بزرگی را روی دست دارند که در آیندده نزدیک عملی خواهد شد.

اعضای شورای ولایتی فاریاب می­گویند، تا کنون ده ها تن از کارمندان دولتی و نیروهای امنیتی در مسیر شاهراه نمبر یک به چنگ طالبان افتاده و کشته شده اند.

این در حالیست که ۱۵ روز پیش طالبان مسلح یک فرمانده نیروهای خیزش مردمی به نام آصف ریس را در منطقه غذای ولسوالی خواجه سبزپوش از موتر پایین آورده تیرباران نمودند.

مقام های امنیتی ولایت فاریاب از حضور نیروهای کافی امنیتی به خضوص کوماندو در ولسوالی مسیر شاهراه نمبر یک خبر می­دهند؛ اما منابع مؤثق می­گویند به این نیروها اجازه عملیات و طیاره داده نمی­شود تا طالبان را از این مناطق بیرون کنند.

محراب الدین ابراهیمی

هم رسانی