ریاست جمهوری: حکومت از تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی استقبال کرد

۲۱ اسد ۱۳۹۷ هشدار

ارگ ریاست جمهوری افغانستان از تصمیم اخیر کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی در پیوند به خذف شماری از نامزدان انتخابات پارلمانی حمایت کرده و گفته است که حذف کردن نام نامزدان که واجد شرایط نیست، از صلاحیت‌های این دو کمیسیون است.

در خبرنامه‌ی که امروز یک شنبه(۲۱ اسد) ازسوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان به نشر رسیده، آمده است که حکومت وحدت ملی افغانستان، خواستار برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و به موقع است.

در خبرنامه آمده است که استقلالیت کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی در قانون کشور تصریح شده است و حکومت افغانستان با در نظر داشت قانون اساسی، از تصمیم این دو کمیسیون حمایت می‌کند.

در این خبرنامه هم‌چنان آمده است:”برگزاری انتخابات بر اساس تقویم اعلام شده، خواست حکومت و مردم افغانستان بوده است، و این برخواسته از تعهد حکومت وحدت ملی به رعایت قانون اساسی افغانستان و سایر قوانین نافذه کشور می‌باشد و برای برگزاری به موقع انتخابات هیچ‌گونه تردید وجود ندارد.”

ارگ ریاست جمهوری تاکید کرده است که موفقیت انتخابات پیش‌‍رو وابسته به همکاری مردم و رعایت قوانین نافذه افغانستان است.

روز گذشته کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی نام‌های ۳۵ تن از نامزدان انتخابات پارلمانی پیش‌رو را از فهرست نامزدان انتخابات حذف کرد که در میان آنها ۱۲ عضو برحال مجلس و شماری از مطرح‌ترین چهرهای سیاسی نیز حضور دارند.

فوزیه کوفی، مولوی تره‌خیل کوچی و ضیاءالحق امرخیل رئیس پیشین دبیر خانه کمیسیون مستقل انتخابات که متهم به دست اندازی و تقلب در انتخابات سال ۲۰۱۴ است، نیز حضور دارند.

هم رسانی