بیشتر از ۳۰ سرباز ارتش در ولایت فاریاب کشته و زخمی شدند

۲۱ اسد ۱۳۹۷ هشدار

شب گذشته در یک حمله تهاجمی افراد طالبان به دو مرکز نظامی ارتش در کمپ چینایی‌ها در ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب، ۱۷ سرباز ارتش کشته شدند.

این افراد نزدیک به دو ماه در محاصره افراد طالبان قرار داشتند. بارها از حکومت افغانستار خواستار کمک و رساندن تجهیزات شده بودند، اما هیچ گاهی حکومت به تقاضای آنها اهمیت ندادند.

عبدالمنان قاطع یک عضو شورای ولایتی فاریاب به هشدار می‌گوید، شب گذشته گروه طالبان در یک حمله تهاجمی بر پاسگاه‌های سرکوهی نیروهای ارتش که در اطراف کمپ چینایی‌ها واقع است، ۱۷ سرباز ارتش به شمول فرمانده آنها را کشته و ۱۴ سرباز دیگر را زخمی ساخته اند.

جدای از این افراد، ۶ سرباز ارتش نیز از سوی جنگ‌جویان طالبان اسیر گرفته شده اند. افراد زخمی نیز وضعیت خوبی ندارند. گزارش‌ها حاکی از آن است که شماری از زخمی‌های ای رویداد نیز در جریان امروز جان داده اند.

هرچند خبرنگاران به نقل از منابعی در درون این سربازان، شمار کشته‌های ارتش را ۳۲ تن گفته اند. اما منابع رسمی امنیتی در ولایت فاریاب و ارتش در شمال افغانستان حاضر نیستند در این مورد صحبت کنند.

هرچند مقام‌های محلی در شمال تأکید دارند که آنها این افراد را تجهیز کرده بودند. اما فرمانده این گروه به نام سید اعظم آریوی، چهار روز پیش به خبرنگاران در شمال افغانستان گفته بود که حکومت به تقاضاهای مکرر آنها پاسخ نداده است.

سید اعظم فرمانده تولی ارتش در کمپ چینایی‌ها بود که شب گذشته همراه با ده سرباز تحت امرش کشته شده است.

کمپ چینایی‌ها در ولسوالی غورماچ، استراتیژیک ترین مرکز نظامی نیروهای امنیتی است که از دو نیم سال به این سو هدف حملات گسترده طالبان قرار دارد. جنرال دوستم معاون نخست ریاست جمهوری دو سال پیش یک بار محاصره شدید این کمپ را شکستاند اما در راه بازگشت با کمین سخت طالبان رو به رو شد و بیشتر از ۲۰ نفر از بهترین و نزدیک افرادش را از دست داد.

ولسوالی غورماچ و کوهستان ولایت فاریاب از ناامن ترین ولایات افغانستان اند که ماه‌هاست نیروهای امنیتی در این دو ولسوالی در محاصره طالبان قرار دارند اما حکومت نه تنها که به آنها کمک نکرده است، بل نظام الدین قیصاری فرمانده خیزش مردمی در ولایت فاریاب که بزرگترین حامی نیروهای امنیتی در مقابل طالبان بود را نیز یک و نیم ماه پیش بازداشت کرده و به کابل انتقال داد.

حکومت افغانستان متهم است که در جنگ کنونی، با سربازان امنیتی قومی برخورد می‌کند و سربازان اقوام مختلف را با کمک نکردن به کشتن می‌دهد.

محراب الدین ابراهیمی

هم رسانی